Ronaldo, Kaka si Pato: ingerii golului!

Daca ar fi sa ne luam dupa echipa la care evolueaza, AC Milan, ar trebui sa-i numesc ‘diavolii’ golului, dar nu le voi spune asa ci ‘Ingerii Golului’, acestor jucatori magnifici adunati din trei generatii diferite pe dreptunghiul verde al legendarului San Siro.

Disputat in epilogul etapei a 18-a din Serie A, meciul AC Milan-Napoli a fost unul de o calitate deosebita cu o evolutie incantatoare a gazdelor si o prestatie onorabila a oaspetilor napoletani, care s-au ridicat la nivelul amfitrionilor cel putin in prima repriza, cand tabela a aratat un surprinzator 2-2 la finalul celor 45 de minute.

Lasand la o parte scorul final de 5-2 in favoarea gazdelor de la Milan, trebuie subliniata evolutia de exceptie a brazilienilor Ronaldo, Kaka si Pato, trei jucatori din generatii total diferite aflati in momente cu totul diferite ca si cariera.

Cunoscut ca ‘Il Fenomeno’ pe vremea cand lovea naprasnic orice defensiva fie ca evolua la Barcelona, Internazionale Milano sau Real Madrid, Ronaldo a revenit in prima garnitura a Milanului marcand doua goluri. Dupa o prima parte a sezonului marcata de numeroase accidentari si probleme cu greutatea, care l-au facut sa bifeze un singur meci, Ronaldo a demonstrat ca nu este inca terminat pentru fotbalul mare. Mobil in fata portii adverse, ‘dintosul’ si-a aratat clasa de fiecare data cand a avut mingea la picior.

Dupa fiecare gol marcat arata mesajul ‘I belong to Jesus’ si dupa cum evolueaza in teren intr-adevar cineva acolo sus il iubeste pe Kaka, caruia italienii si nu numai ii spun Ricki. Castigator al Balonului de Aur si al trofeului FIFA World Player in 2007, superstarul brazilian este incantator la fiecare atingere de balon, depasindu-si orice adversar prin viteza si o tehnica debordanta. Conlucreaza perfect cu Pirlo si Seedorf in linia de mijloc si se intelege de minune cu Ronalod in avansposturi. Cand are mingea la picior in preajma careului advers orice goalkeeper are pulsul trecut bine de 120. Asa s-a intamplat si in meciul cu Napoli, cand Kaka a marcat un golazo in minutul 68.

Are doar 18 ani, este curajos in declaratii si are de partea sa tot talentul unui brazilian autentic. Remarcat la Campionatul Mondial al Cluburilor din 2006, cand a castigat trofeul alaturi de Internacional Porto Alegre, Alexander Pato a fost repede inregimentat in garnitura ‘Diavolului Milanez’ debutand in meciul cu Napoli mai sus amintit. Purtator al tricoului cu numarul sapte, Pato a lasat la cabine toate emotiile debutului si a trecut la treaba inca din primele minute, incursiunile sale in viteza, sutul fulgerator si prezenta de spirit pe teren ridicand in picioare zecile de mii de fani milanezi din tribune. A ratat de doua ori in cateva fractiuni de secunda fata in fata cu portarul napoletan Iezzo, a mai fost o data oprit din drumul spre gol dar in minutul 74 Pato nu a mai ratat tinta marcand primul sau gol in tricoul lui AC Milan.

Acestia sunt pe scurt cei trei magnifici brazilieni ai Milanului, cei trei INGERI AI GOLULUI care promit sa creeze spectacol pentru cea mai buna echipa din lume in anul de gratie 2007 cand milanezii au castigat Liga Campionilor, Supercupa Europei si Campionatul Mondial al Cluburilor.