Batrana Doamna trimite ‘diavolul milanez’ in infern

Pentru cei care credeau ca am disparut din peisaj iata-ma reintors la butoane si cum o puteam face mai bine decat aducand spre citire una dintre cele mai frumoase cronici (in opinia mea evident) din acest an. Etapa a 33-a din Serie A a propus pentru ziua de sambata doua meciuri de mare atractivitate, derbiul sicilian dintre Palermo si Catania, si marele Juventus-Milan, un meci cat o istorie in acte infinite, care isi desfasoara an de an un nou si nou episod (atata timp cat juventinii se afla in prima liga). Meciul de pe Stadio Olimpico si-a respectat intru-totul statutul de derbi, fiind pigmentat cu faze de mare spectacol, executii superbe, parade exceptionale ale celor doi portari si nu in ultimul rand goluri, multe goluri, mai precis cinci la numar. Iata ce a iesit din mai jos din piciorul celor 22 de actori ai dreptunghiului verde si din mainile subsemnatului Cronicar.

Juventus Torino a castigat derbiul cu AC Milan, scor 3-2 (2-2), in etapa a 33-a din Serie A consolidandu-si pozitia a treia in clasamentul primei ligi italiene. Del Piero si Salihamidzic (2), respectiv Inzaghi (2) au fost marcatorii unui meci de cinci stele, care trimite campioana Europei tot mai aproape de Intertoto.

Dupa un inceput tacticizat si foarte echilibrat, capitanul juventin Alessandro Del Piero a tras primul semnal de alarma la poarta Milanului in minutul 6, sutand pe langa poarta cu stangul din afara careului. Peste alte sase minute acelasi Del Piero nu a mai gresit tinta, invingandu-l pe Kalac cu un sut in diagonala din interiorul careului de aceasta data.

Milanezii au raspuns imediat prin varful de lance Filippo Inzaghi, reluarea acestuia din opt metri trecand milimetric pe langa stalpul din dreapta al portii aparate de Bufon. La faza imediat urmatoare, in minutul 14, Inzaghi a restabilit egalitatea cu o reluare din patru, dupa o faza creata in partea stanga de Kaka.

Cele doua goluri au animat jocul dupa echilibrul din debut, Juventus revenind in ofensiva periculos in minutul 17, cand fundasul central Giorgio Chiellini a reluat cu capul peste poarta in urma unui corner executat de pe stanga. Milan a replicat prin Kaka, atacantul brazilian iesind la rampa in minutul 29 cu un frumos sut din afara careului prin in cele din urma de bravul Buffon.

La doua minute de la aceasta importanta ocazie ‘diavolul’ milanez a preluat conducerea pe tabela, acelasi oportunist Inzaghi finalizand simplu cu latul pasa venita de la Bonera. In urma unui corner de pe dreapta, Ambrosini l-a gasit excelent demarcat in careul advers pe fundasul Bonera, acesta a preluat pe piept si i-a pasat in stanga lui Inzaghi, care a indeplinit o simpla formalitate.

Au urmat momente bune de joc ale milanezilor, care s-au mentinut in ofensiva in pofida avantajului de pe tabela. Minutul 38 avea sa aduca o noua ocazie de gol la poarta lui Buffon, acelasi Kaka incercandu-si din nou sansa cu un voleu din afara careului. Internationalul italian din poarta Batranei Doamne a retinut in doi timpi din fata vulpoiului Inzaghi aflat la panda pentru un eventual hattrick.

In ultimele secvente ale primei reprize, Camoranesi a centrat in careul milanez pentru lovitura de cap a lui David Trezeguet, portarul milanez Kalac a respins in fata pana in piciorul lui Salihamidzic care a restabilit o egalitate nesperata.

Partea secunda a inceput prudent de ambele parti, cu o usoara dominare din partea gazdelor. Tiago l-a pus la grea incercare pe Kalac in minutul 52 cu un sut din afara careului, fostul international australian respingand cu un efort salutar in corner.

Echilibrul meciului s-a rupt in minutul 67 cand fundasul milanez Bonera si-a lasat echipa in inferioritate numerica dupa o intrare neglijenta asupra lui Sissoko. Antrenorul milanez Carlo Ancelotti a mutat imediat pe tabla de joc a dreptunghiului verde trimitandu-l in teren pe veteranul Cafu in locul varfului Inzaghi.

Cu un om in plus pe teren Juventus a fost echipa mai prezenta in joc, Claudio Ranieri fortand atacul prin introducerea lui Vincenzo Iaquinta in locul francezului Trezeguet. La trei minute de la aceasta mutare, in minutul 80, Juventus a revenit la conducerea jocului printr-un nou gol semnat de bosniacul Hasan Salihamidzic, acesta reluand cu capul de pe linia careului de sase metri centrarea lui Del Piero din lovitura libera.

In pofida intrarii lui Alberto Gilardino in locul lui Gattuso pentru ultimele zece minute, Milan nu a reusit sa se apropie periculos de poarta unui Buffon imperial.

Altfel, in primul meci al etapei a 33-a, Palermo a castigat la limita, scor 1-0, derbiul sicilian cu echip lui Walter Zenga, Catania, unicul gol al meciului de pe Stadio Barbera fiind marcat de Miccoli in minutul 84.

Juventus: Buffon; Grygera, Legrottaglie (Stendardo 51), Chiellini, Molinaro; Camoranesi (Nocerino 90), Tiago, Sissoko, Salihamidzic; Del Piero, Trezeguet (Iaquinta 78). Antrenor: Claudio Ranieri.

AC Milan: Kalac; Bonera, Simic, Maldini, Favalli; Gattuso (Gilardino 83), Pirlo (Brocchi 89), Ambrosini; Kakà, Seedorf; Inzaghi (Cafu 69). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Articolul a fost publicat in ziarul electronic WWW.ONLINESPORT.RO in data de 12 aprilie 2008. Toate drepturile sunt rezervate.