Muzica

International Dance Music Awards 2008

Miami Beach Resort a gazduit intre 25 si 29 martie a 23-a editie a Premiilor Industriei Muzicale Dance, cei mai de seama producatori si DJ fiind prezenti la eveniment. Nu mai putin de 50 de categorii au facut obiectul dezbaterilor care au avut loc sub soarele Floridei. Printre laureati se numara Paul van Dyk, care a dat lovitura cu ‘White Lies’ si ‘Let go’, dar si David Guetta cu ‘Love is gone’. Armin van Buuren si Tiesto au continuat si aici duelul de la distanta, cei doi fiind rasplatiti in egala masura. Armin a fost desemnat cel mai bun DJ european, in timp ce Tiesto a fost recunoscut drept cel mai bun DJ la nivel mondial. Fata de lista de mai jos am doar doua observatii personale: as fi preferat ‘Heater’ a lui Samim ca cea mai buna piesa la Underground Dance si ‘Ghost’ a lui JES la Best Progressive House. In rest, toate si frumoase. Iata mai jos lista completa a nominalizarilor si a castigatorilor.

1. Best Underground Dance Track
 
*Home – Above & Beyond – Ultra Records
Heater – Samim – Ministry of Sound
Anthem – Filo & Peri ft. Eric Lumiere – Ultra Records
Riff – Sander van Doorn – Ultra Records
Rise Up – Michael Procter – Mychan Records
Feels Like Home – Meck ft Dino – Yoshitoshi
 
2. Best Alternative/Rock Dance Track
 
Heaven – Jes – Ultra Records
Read My Mind – The Killers – Island/Def Jam
*Let Go – Paul van Dyk – Mute
Thnks fr th Mmrs – Fall Out Boy – Island Records
Give Me Danger – Dangerous Muse – Sire
D.A.N.C.E. – Justice – Downtown/Ed Banger
The Girls – Calvin Harris – Almost Gold
 
3. Best Latin/Reggaeton Track
 
Nunca Jamas – Alondra
Sexy Movimiento – Wisin & Yandel – Machete Music
Impacto – Daddy Yankee – Interscope Records
Whine Up ft. Elephant Man – Kat DeLuna – Epic
*La Camisa Negra – Juanes – Surco/Universal Music Latino
Psicofonia – Gloria Trevi – Univision
 
4. Best HiNRG/Euro Track
 
Cry For You – September – Robbins Entertainment
*White Lies – Paul van Dyk – Mute
Truly Madly Deeply – Cascada – Robbins Entertainment
Curious – 4 Strings – Ultra Records
Again – Kim Leoni – Robbins Entertainment
 
5. Best House/Garage Track
 
Keep Your Body Working – Tony Moran ft. Martha Wash – Dance Music Productions
Rise – Samantha James – Om Records
My Man – Amuka – Amuka Music
I Found U – Axwell – Ultra Records
*Love Is Gone – David Guetta and Chris Willis – Ultra Records
 
6. Best R & B/Urban Dance Track
 
*Umbrella – Rihanna feat. Jay-Z – Island/Def Jam
Apologize Timbaland Mix – Timbaland with One Republic – Interscope
The Way I Are – Timbaland – Blackground/Interscope
LoveStoned – Justin Timberlake – Jive
No One – Alicia Keys – J Records
Just Fine – Mary J. Blige – Geffen
Glamorous – Fergie – Will.I.Am/A&M/Interscope
 
7. Best Rap/Hip Hop Dance Track
 
*Stronger – Kanye West – Roc-A-Fella Records
The Way I Are – Timbaland – Blackground/Interscope
Low – Flo Rida – Poe Boy/Atlantic
Crank That – Soulja Boy – Collipark / Interscope
AYO Technology – 50 Cent ft. Justin Timberlake & Timbaland – Aftermath/Shady
Like This – Kelly Rowland – Sony
 
8. Best Progressive House/Trance Track
 
Ghost – Jes – Ultra Records
Big Sky – John O Callaghan – Armind
*Let Go – Paul van Dyk – Mute
Light the Skies – Cerf, Mitiska, & Jaren – Baroque Records
Dangerous Power – Gabriel & Dresden – Organized Nature
Somewhere Beyond – Michael Gray – Thrive
 
9. Best Jungle/DnB Track
 
Away – Urban Assault (aka Faust & Shortee) – Load Recordings
*Brave New World – DJ Rap & Kenny Ken – Intuit-Solar
Exodus – Noisia & Mayhem ft. KRS One – Vision Recordings
Granite – Pendulum – Warner Bros UK
Hurt You – Chase & Status – Ram Records
 
10. Best Pop Dance Track
 
Gimme More – Britney Spears – Jive
Time – Speakerbox ft Michelle Shaprow – Trackworks Records
LoveStoned – Justin Timberlake – Jive / Zomba
Amazing – Seal – Warner Bros
Umbrella – Rihanna feat. Jay-Z – Island/Def Jam
*Say It Right – Nelly Furtado – Mosley/Geffen
 
11. Best Breaks/Electro Track
 
Perfect (Exceeder) (Vocal Club Mix) – Mason vs. Princess Superstar – Ultra Records
Let Me Think About It – Ida Corr vs.Fedde le Grand – Ministry of Sound
*Love is Gone – David Guetta and Chris Willis – Ultra Records
Proper Education – Eric Prydz Vs. Pink Floyd – Ultra Records
Yeah Yeah – Bodyrox featuring Luciana – Ultra Records
 
12. Ortofon Best European DJ
 
*Armin van Buuren
Paul van Dyk
Tiesto
David Guetta
Ferry Corsten
Sander Kleinenberg
 
13. Ortofon Best American DJ
 
*Gabriel & Dresden
Markus Schulz
Roger Sanchez
Christopher Lawrence
Danny Tenaglia
Deep Dish
 
14. Ortofon Best Global DJ
 
Paul van Dyk
*Tiesto
Armin van Buuren
Above and Beyond
Gabriel & Dresden
Carl Cox
Ferry Corsten
 
15. Best Radio Station
 
Radio 538
1 Club FM
*BBC Radio 1
XM BPM
Sirius Area 33
 
16. Best Radio Mix Show DJ
 
*Armin van Buuren
DJ Armando
Joe Bermudez
Paul van Dyk
Pete Tong
 
17. Best CD Compilation
 
Radio 538 Dance Department 20 Future Classics Part 1 – Newsrecords
Ultra Dance 08 – Ultra Records
Toolroom Knights Vol 1 mixed by Martijn ten Velden and Paul Harris – Toolroom Records
*The Annual 2008 – Ministry of Sound
Electro Sweat Vol. 1 – Nervous Records
 
18. Best Full Length DJ Mix CD
 
A State of Trance 2007 – Armin van Buuren – Ultra Records
*In Search of Sunrise Vol. 6 – Tiesto – Nettwerk Records
Anjunabeats Volume 5 – Above & Beyond – Ultra Records
In Between – Paul van Dyk – Mute
Mass Movement – Joe Bermudez – Nervous Records
 
19. Best Producer
 
Paul van Dyk
*Timbaland
Tiesto
Armin van Buuren
Above & Beyond
Deadmau5
Mark Ronson
 
20. Best Remixer
 
Josh Harris
Bimbo Jones
Dirty South
Moto Blanco
*Robbie Rivera
Deadmau5
 
21. Best Dance Music Video
 
She’s My Man – Scissor Sisters – Universal Motown
*D.A.N.C.E – Justice – Downtown/Ed Banger
With Every Heartbeat – Robyn – Interscope
Automatic – Ultra Nate – Tommy Boy
Boyz – M.I.A. – Interscope
Grace Kelly – Mika – Universal Republic/Casablanca
 
22. Best Dance Music Website
 
Resident Advisor
*Tilllate.com
Dancemusic.about.com
Clubplanet.com
Clubzone.com
 
23. Best Podcast
 
*538 Dance Department
Gareth Emery
boramusic.com
Matt Darey Nocturnal
DI.fm
 
24. Best Break-Through Artist (solo)
 
Calvin Harris
Camille Jones
Deadmau5
*Sander van Doorn
Samantha James
Axwell
Jacinta
 
25. Best Break-Through Artist (group)
 
*Justice
Digitalism
Dangerous Muse
Shiny Toy Guns
September
 
26. Best Dance Artist (solo)
 
Rihanna
Ultra Nate
Nelly Furtado
*Bob Sinclar
Britney Spears
Cascada
 
27. Best Dance Artist (group)
 
Above & Beyond
*Daft Punk
Chemical Brothers
Filo & Peri
Gabriel & Dresden
Freemasons
The Killers
 
28. Best Music Publication
 
*DJ Mag
Mixmag
Urb
BPM
DJ Times
Remix
 
29. Best Record Label Promoter In-House
 
Phil Nieves
Derek Graves
Hazel Zoleta
John Parker
Natalie Raben
Orlando Puerta
*Juan Martinez
 
30. GiGCREATOR Best Independent Record Promoter
 
*Cary Vance
Bobby Shaw
Harry Towers
Loren Chaidez
Sergio Goncalves
David Henney
Claudia Cuseta
Brad Lebeau
 
31. Best Dance Music Retailer
 
*Beatport
DanceRecords.com
Audiojelly
Juno
Traxsource
iTunes
FYE
 
32. Best Record Pool/Promo Subscription Service
 
Balance
*Promo Only
Dixie Dance Kings
ERG
Ultimix
X-Mix
 
33. Best American Dance Record Label
 
*Ultra Records
Robbins Entertainment
Astralwerks
Om Records
Interscope
Nervous Records
 
34. Best Global Dance Record Label
 
Black Hole Recordings
Global Underground
*Ministry of Sound
Armada
Defected
 
35. Best Dance Event
 
Nature One
*Ultra Music Festival
Sensation
Global Gathering
 
36. Best Event Promoter
 
*ID&T
Made Event
Spundae
Godskitchen
Live Nation
 
37. Best US Club
 
Cielo NYC
*Space Miami
Crobar NYC
Pacha NYC
Ruby Skye San Francisco
Mansion Miami Beach
 
 
38. Best Global Club
 
*Amnesia Ibiza
Pacha Ibiza
Space Ibiza
Stereo Montreal
Guvernment Toronto
 
39. Best Headphones
 
*Pioneer HDJ-1000
Sennheiser HD 280
Sony MDR-V700
Technics RP-DH1200
 
40. Best Cartridge
 
Ortofon Concorde Pro
*Ortofon Nightclub E MKII
Shure M44-7
Stanton 680.V3
 
41. Best Turntable
 
Numark TTXUSB
Stanton STR8.150
*Technics SL-1210M5G
 
42. Best Mixer
 
*Pioneer DJM800
Allen & Heath Xone:3D
Numark 5000 FX
Rane TTM57SL
 
43. Best CD Player
 
Denon DN-S5000
Denon DN-S3500
*Pioneer CDJ-1000MK3
Technics SL-DZ1200
 
44. Best Sound System
 
*Bose
JBL
Mackie
Dynacord
 
45. Best Sound Installation
 
Phazon
Funktion One
*Infinite Audio Systems
 
46. Best Manufacturer of the Year
 
Allen & Heath
M-Audio
*Pioneer
Rane
 
47. Best Audio Editing Software of the Year
 
*Ableton Live 7.0
Protools by Digidesign
Logic Studio 8
Reason 4
 
48. Best Audio DJ Software of the Year
 
*Ableton Live 7.0
Serato
Traktor
Virtual DJ
 
49. Best New Product of the Year
 
Traktor Scratch
Ableton Live 7.0
*Pioneer CDJ 400
Vestax VCI 100
 
50. Lifetime Achievement Award 
 
Mel Cheren

sursa: http://www.wintermusicconference.com/events/idmas/winners2008.php

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza