Alegeri prezidentiale: rezultate finale primul tur

Biroul electoral central a dat publicitatii, joi, rezultatele finale pentru primul tur al scrutinului prezidential programat la 22 noiembrie.

Asa cum s-a anuntat inca din seara alegerilor la exit poll-urile realizate de mai multe institute de sondare a opiniei publice, cei doi finalisti care au intrat in turul doi sunt Traian Basescu, actualul presedinte in functie, si Mircea Geoana, reprezentantul Partidului Social Democrat.

Rezultatele oficiale furnizate de BEC la 26 noiembrie, ora 10:

1Traian BasescuPDL32.44%3153640
2Mircea GeoanaPSD+PC31.15%3027838
3Crin AntonescuPNL20.02%1945831
4Corneliu Vadim TudorPRM5.56%540380
5Kelemen HunorUDMR3.83%372764
6Sorin OprescuI3.18%309764
7George BecaliPNGCD1.91%186390
8Remus CerneaPV0.62%60539
9Constantin RotaruAPS0.44%43684
10Ghe.Eduard ManoleI0.35%34181
11Ovidiu-Cristian IanePE0.23%22515
12C-tin Ninel PotircaPR0.21%21306

Prezenta la urne pentru primul tur al scrutinului prezidential a fost de 54.37%.

4 Comments on "Alegeri prezidentiale: rezultate finale primul tur"


  1. O intrebare directa, dar cum nu fac din vot niciun secret iti voi raspunde la fel de direct. Am votat cu cel care mi-a adus in fata perspectiva unei societati normale si care, pentru prima data in istoria Romaniei postdecembriste, a (re)adus in vocabularul politic bunul simt, confruntarea de idei si eleganta, cele care ne-au lipsit in acesti ani trecuti si care ne-au facut sa ne apropiem mai mult de republicile caucaziene decat de modelele democratice occidentale.

    Reply

  2. Cred ca percepem diferit ideea de raspuns direct, desi banuiesc despre cine vorbesti. Si in turul 2 acum, care-ar fi optiunea avand in vedere ca preferatul tau a iesit din cursa? Alegi pasivitatea sau raul cel mai mic?

    Reply

    1. Pasivitatea in opinia mea este sinonima, de cele mai multe ori, cu lasitatea. Cu siguranta voi participa si la turul doi, alegand asa cum spui tu ‘raul cel mai mic’.

      Reply

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza