Inter a transat Il Derby della Madonnina in inferioritate numerica

Derby de calitate pe San Siro din Milano intre marile rivale Internazionale si AC Milan. Formatia lui Jose Mourinho a transat disputa, cu 2-0, desi Milan a incheiat meciul cu doi jucatori mai mult pe teren. Sneijder si Lucio au fost eliminati, dar diferenta a fost facuta de tehnicii Milito (10′) si Pandev (62′). Milan a ratat un penalty prin Ronaldinho in prelungiri.

La segunda mano de dios
Creative Commons License photo credit: batrax

Cele doua echipe au inceput meciului fara prea multe menajamente, prima faza de poarta apartinandu-i olandezului Wesley Sneijder in minutul 3, insa sutul acestuia din voleu a trecut putin pe langa poarta lui Dida.

Raspunsul Milanului nu s-a lasat prea mult asteptat, patru minute mai tarziu Marco Borriello reluand din interiorul careului peste poarta, dupa o centrare venita de la Antonini.

Inter a revenit rapid in ofensiva si Dida a scos miraculos cu piciorul sutul lui Sneijder, dupa o gafa in lant a apararii milaneze.

In minutul 10 Milito l-a surprins nepregatit pe fundasul dreapta milanez Abate, sutul atacantului argentinian la coltul lung lasandu-l fara replica pe Dida.

Putea fi 2-0 dupa alte cinci minute, cand defensiva improvizata a Milanului a gresit din nou, dar acelasi Dida s-a revansat la sutul pe coltul scurt incercat de aceasta data de Milito.

Centralul Gianluca Rocchi si-a intrat in rol in minutul 25, cand l-a eliminat pe Sneijder, dupa ce olandezul l-a aplaudat ironic vreme de cateva zeci de secunde. Faza a fost precedata de un cartonas galben primit de Lucio pentru simulare.

Milan a facut pasul inainte, dominand jocul pana la pauza, fara insa a pune in pericol real poarta lui Julio Cesar. Mijlocasul Andrea Pirlo si-a incercat sansa in doua randuri, dar de fiecare data mingea a trecut peste poarta.

Leonardo a mutat ofensiv la pauza trimitandu-l in teren pe Clarence Seedorf, intrarea olandezului dinamizand jocul Milanului. Doua ocazii in debutul partii secunde, cel mai aproape de gol fiind Ronaldinho, care a trimis milimetric pe langa poarta adversa in urma unui corner.

Inter a trecut pe langa 2-0 in minutul 55, cand Milito a scapat pe un contraatac in partea dreapta, dar sutul argentinianului a fost prea slab pentru a-l invinge pe Dida.

Asediul la poarta lui Julio Cesar a continuat, Marco Borriello reluand in minutul 59 putin peste transversala din centrarea lui David Beckham.

La unul dintre putinele atacuri pozitionale din partea secunda, fundasul Maicon a obtinut lovitura libera in marginea careului advers in urma unei simulari, iar macedoneanul Pandev a transformat impecabil pentru 2-0.

Finalul a fost unul extrem de disputat, cu AC Milan presand cu o ploaie de centrari in careul Interului. In primul minut din cele cinci suplimentare, Lucio a oprit balonul cu mana fiind eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonas galben.

Ronaldinho a executat lovitura de la 11 metri dictata, dar Julio Cesar a ghicit coltul respingand mingea in lateral. Maicon a trecut pe langa 3-0 in ultimul minut, sutand in Dida dupa o minge balbaita de Jankulovski.

Inter a castigat astfel si al doilea derby stagional cu Milan, dupa succesul categoric din tur, cand baietii lui Mourinho s-au impus cu 4-0.

Internazionale: Julio Cesar; Maicon, Lucio, Samuel, Santon; Zanetti, Cambiasso, Muntari (Cordoba 87); Sneijder, Milito (Balotelli 80), Pandev (Thiago Motta 67).

AC Milan: Dida; Abate, Thiago Silva, Favalli, Antonini (Jankulovski 76); Gattuso (Seedorf 46), Pirlo, Ambrosini (Huntelaar 80); Beckham, Borriello, Ronaldinho.

In urma acestui rezultat Inter are 9 puncte in fata Milanului, care are un meci mai putin disputat, mai precis restanta cu Fiorentina.