Vedetele ivoriene la egalitate cu Burkina Faso

De multe ori s-a spus ca nationala Coastei de Fildes are cei mai valorosi jucatori luati individual in acest moment din tot fotbalul african, dar ca echipa, ca intreg, selectionata ivoriana este limitata. Aceasta ipoteza s-a verificat la ultimele doua turnee finale ale Cupei Africii pe Natiuni si a fost intarita o data in plus la meciul cu Burkina Faso din deschiderea Grupei B a competitiei din Angola.

Constelatia de vedete a ivorienilor s-a instalat in jumatatea burkinaveza imediat dupa primul fluier al centralului tunisian Kacem Bennaceur, acesta refuzandu-i un penalty clar lui Didier Drogba in minutul 2.
‘Elefantii’ au continuat sa preseze poarta lui Daouda Diakite, acesta din urma remarcandu-se in minutul 19 la sutul lui Didier Zokora trimis de la 30 metri. Un minut mai tarziu Emmanuel Eboue a fost agatat in careul burkinavez, dar centralul intalnirii a lasat din nou jocul sa continue.
Cu doua minute inaintea pauzei a fost randul micutului dar incisivului Bakari Kone sa-si treaca in cont o importanta ocazie din centrarea lui Drogba, dar acelasi Diakite a respins in corner.
Dupa o prima parte in care au avut o posesie de 68 la suta si nu mai putin de 11 suturi spre poarta, fata de Burkina Faso care a ramas pe zero la acest capitol, Coasta de Fildes a continua sa domine jocul si dupa pauza.
Primul sut pe poarta al burkinavezilor a venit abia in minutul 67, in urma unei lovituri libere de la 35 metri, dupa care ivorienii au trecut pe langa deschiderea scorului prin acelasi Bakari Kone.
Finalul meciului l-a gasit in teren si pe Youssouf Kone, atacantul formatiei CFR Cluj intrand in minutul 81 la Burkina Faso in locul lui Moumouni Dagano.
Malawi a produs prima surpriza la Cupa Africii
Prezenta pentru a doua oara in istorie la turneul final al Cupei Africii pe Natiuni, reprezentativa statului Malawi a invins, luni, mult mai bine cotata echipa a Algeriei, cu scorul de 3-0 (2-0), intr-un meci contand pentru Grupa A a competitiei din Angola.
Calificata la turneul final al Cupei Mondiale din vara, nationala Algeriei nu a avut replica in fata echipei din Malawi, care a controlat jocul prin disciplina si pragmatism la finalizare.
Russell Mwafulirwa a deschis scorul in mintuul 17 cu un sut sub transversala, dupa o eroare in lant a defensivei algeriene.
Formatia din nordul Africii, castigatoare a competitiei in 1990, a incercat sa se apropie de poarta lui Sanudi, dar Saifi si Ghezzal au ratat tinta.
Cei care au marcat au fost tot jucatorii din Malawi, Elvis Kafoteka reluand cu capul pentru 2-0 in urma unui corner cu noua minute inaintea pauzei.
Malawi a inchis tabela in minutul 49 prin Davi Banda, echipa din sud-estul Africii obtinand cea dintai victorie la Cupa Africii.
Cu trei puncte, Malawi conduce Grupa A, fiind urmata de Angola si Mali, ambele cu cate un punct dupa remiza de poveste din meciul inaugural.