Bayern castiga ‘nemteste’ cu Manchester United

Nu au jucat nimic timp de 75 minute, dar la final s-au bucurat pentru victoria obtinuta. Germanii de la Bayern Munchen au castigat, marti seara, mansa tur a sfertului de finala al Ligii Campionilor cu Manchester United, scor 2-1, dupa ce gruparea engleza a deschis scorul la prima faza a meciului.

Prima faza a meciului de pe Fussball Arena a adus si primul gol al partidei, argentinianul Demichelis fiind la originea reusitei lui Manchester United. Mai intai l-a faultat gratuit in banda dreapta pe Nani, pentru ca la faza imediat urmatoare sa-l scape din marcaj pe Wayne Rooney, care a trimis nestingherit din voleu pentru 1-0.

Era minutul 2 si bavarezii incepeau cu handicap marea confruntare cu Manchester United. La adapostul avantajului luat in debut, echipa lui Sir Alex Ferguson si-a impus cu usurinta jocul, controland pe alocuri autoritar centrul terenului.

Pe acest fond, in minutul 17, oaspetii au ratat o mare ocazie prin Nani, al carui sut a trecut putin pe langa poarta lui Butt. Cinci minute mai tarziu acelasi mijlocas portughez a centrat de pe dreapta si mingea a trecut pe transversala portii bavareze.

Prima actiune cu adevarat importanta a gazdelor a venit abia in minutul 29, cand Olic a trecut de putin pe langa reluarea decisiva din sase metri, dupa ce balonul fusese sutat in diagonala de Hamit Altintop, cel care l-a inlocuit pe absentul Arjen Robben.

Echipa lui Van Gaal a inceput decisa partea secunda si Muller a trecut pe langa egalare in minutul 51. Sutul acestuia a fost deviat de Vidic, dar Van der Sar a reusit sa retina in cele din urma.

Altintop s-a remarcat in minutul 56 cu o spectaculoasa cursa in careul campioanei Angliei, dar sutul sau pe centrul portii nu i-a pus nicio problema experimentatului portar batav.

Cu 13 minute inaintea finalului gazdele au reusit egalarea, Franck Ribery invingandu-l pe Van der Sar cu un sut din lovitura libera deviat pe traseul sau de Rooney.

United a revenit in atac ratand in minutul 84 sansa golului de 2-1, lovitura de cap a lui Vidic intalnind transversala portii lui Bayern.

Cum de cele mai multe ori in fotbal ocaziile se razbuna, Bayern a dat lovitura in prelungirile intalnirii, croatul Ivica Olic reusind sa aduca victoria formatiei sale dupa ce a depasit cu usurinta visatoarea defensiva a lui United.

Dupa ce a controlat meciul mai bine de trei sferturi din durata acestuia, echipa lui Sir Alex Ferguson a plecat invinsa de la Munchen, formatia bavareza avand prima sansa la calificarea in semifinale inaintea returului de pe Old Trafford.