Bordeaux s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Campioana Frantei, Girondins Bordeaux, a obtinut, miercuri seara, calificarea intre cele mai valoroase opt echipe ale continentului, dupa ce a invins, cu 2-1, pe Olympiakos Pireu. Francezii castigasera si meciul tur, scor 1-0.

Mijlocasul Yoann Gourcuff a deschis scorul rapid pe Stade Jacque Chaban-Delmas, transformand impecabil o lovitura libera din pozitie laterala in minutul 6.

In finalul primei reprize gazdele au trecut in alte doua randuri pe langa gol, Chamakh (min.36) si Gourcuff (min.40) nereusind sa-l invinga pe portarul Nikopolidis din pozitii ideale.

Acelasi Gourcuff a trimis in bara dintr-o noua lovitura libera de pe stanga in ultimele secvente ale primei reprize.

Dupa o repriza stearsa, fara nicio ocazie clara de gol, Olympiakos a avut un gol anulat pe motiv de offside in finalul primei parti, Derbyshire fiind in pozitie afara din joc la sutul expediat de Lualua din afara careului.

Echipa elena a ramas in inferioritate numerica in minutul 60, cand Derbyshire a primit al doilea galben pentru un fault dur comis asupra lui Plasil.

Chiar si ramasi in inferioritate numerica, elevii lui Bozidar Bandovic au reusit egalarea in minutul 63, noul intrat Kostas Mitroglu invingandu-l pe Carrasso cu un voleu in forta din marginea careului.

Cinci minute mai tarziu centralul Olegario Benquerenca a restabilit egalitatea numerica de pe teren, acordandu-i al doilea cartonas galben si lui Diarra, capitanul lui Bordeaux.

Grecii au prins curaj, atacand in valuri poarta girondinilor, acelasi Mitroglu ratand ocazia meciului in minutul 77, cand a ratat de putin intalnirea cu mingea in fata portii.

Chamakh a scapat singur cu Nikopolidis in minutul 82, dar si-a prelungit prea mult balonul si veteranul din poarta lui Olympiakos a reusit sa retina.

Sase minute mai tarziu marocanul nu a mai ratat intalnirea cu golul, marcand cu o lovitura de cap din sase metri.