Lyon castiga derby-ul Hexagonului cu Bordeaux

Intr-un duel suta la suta frantuzesc, Olympique Lyon si Girondins Bordeaux s-au inclesatat pe Stade Gerland intr-o frumoasa intalnire, castig de cauza dupa 90 minute avand formatia gazda, cu 3-1. Golul marcat in deplasare ii pastreaza pe campionii Frantei cu sanse in lupta pentru calificarea in semifinale.

Ultimele campioane ale Frantei au facut o buna propaganda fotbalului din Hexagon in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, Lyon si Bordeaux oferind un joc de inalta calitate.

Dupa un debut echilibrat, deschiderea scorului s-a produs in minutul 11, cand atacantul Lisandro Lopez l-a invins pe Carrasso dupa o eroare defensiva a fundasului Ciani.

Tot gazdele au trecut pe langa golul doi in minutul 19, cand sutul lui Bastos a trecut putin pe langa poarta.

Desi a avut o posesie superioara a balonului in prima parte a meciului, Bordeaux nu a reusit sa puna prea multe probleme la poarta lui Lloris.

Mai mult decat atat, gazdele au trecut pe langa golul doi in minutul 25, cand Delgado a scapat singur cu portarul Carrasso sutand in acesta.

Faza care a urmat a adus si prima ocazie a meciului pentru Bordeaux, reluarea acrobatica a lui Gouffran fiind respinsa in corner de Lloris.

Formatia pregatatita de Laurent Blanc a restabilit egalitatea rapid in minutul 15, marocanul Chamakh reluand cu capul din sase metri la coltul lung din centrarea perfecta a lui Gourcuff de pe dreapta.

Gazdele au revenit la conducere in minutul 33, cand Bastos a profitat de o noua eroare de plasament a fundasilor lui Bordeaux, marcand pentru 2-1 cu un sut la coltul lung.

Acelasi Chamakh a ratat ocazia meciului in minutul 61, cand a reluat spectaculos cu exteriorul din saritura, dar Lloris a reusit sa respinga cu un reflex de zile mari.

O noua mare ocazie pentru girondini in minutul 70, cand Wendel a scuturat poarta lui Lloris cu un sut in forta care a intalnit transversala.

Ocaziile oaspetilor s-au razbunat sase minute mai tarziu, cand Lisandro si-a trecut in cont dubla, dupa ce a transformat un penalty obtinut de Govou.

Internationalul francez a sutat din marginea careului si capitanul lui Bordeaux, Chalme, a oprit mingea cu mana in suprafata de pedeapsa determinandu-l pe centralul german Felix Brych sa arate punctul cu var de la 11 metri.

Govou (min.78) si Makoun (min.90) au ratat alte doua sanse de gol pentru Olympique Lyon, formatie care a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinale.

Returul de la Bordeaux se anunta chiar si asa unul infernal, mai ales ca Lyon va fi lipsita de aportul golgeterului Lisandro Lopez, care a primit un cartonas galben in minutul 80 al meciului de pe Gerland.