Manchester United a facut instructie cu Milan

Michael Owen - A new Red Devil
Creative Commons License photo credit: Super MF

Victorie categorica a formatiei Manchester United in mansa retur a optimilor Ligii Campionilor, echipa engleza invingand AC Milan cu 4-0. Wayne Rooney cu o dubla, Park Ji-Sung si Darren Fletcher au marcat pentru gruparea lui Sir Alex Ferguson.

Lipsiti de aportul fundasilor Nesta si Antonini, inlocuiti in ultimul moment de Leonardo cu Abate si Bonera din cauza unor accidentari, Milan a fost o prada usoara pentru masina de fotbal trimisa in teren de experimentatul manager scotian Ferguson.

In mare pofta de joc, Rooney si-a incercat sutul in minutul 5, mingea trecand putin pe langa poarta lui Abbiati. Acelasi atacant englez a sutat doua minute mai tarziu peste poarta, dupa ce l-a intors cu usurinta pe Bonera.

A urmat incursiunea lui Gary Neville, care a trimis la o palma peste transversala portii lui Abbiati si United isi anunta intentiile ofensive inca din primele minute.

Milan a iesit la joc dupa un inceput in care jucatorii lui Leonardo nu au reusit sa lege prea multe pase si, in minutul 10, Ronaldinho a trecut pe langa deschiderea scorului.

Pirlo a centrat dintr-o lovitura libera din partea dreapta, iar atacantul brazilian a reluat cu capul putin pe langa poarta lui Van der Sar.

United a revenit in ofensiva prin Nani, sutul portughezului de pe partea stanga fiind deviat in corner de portarul milanez.

Rooney a deschis scorul in minutul 13 cu o frumoasa lovitura de cap din apropierea lui Bonera, un fundas rupt parca dintr-un alt film.

Internationalul englez si-a trecut in cont dubla in primul minut al partii secunde, dupa o patrundere solitara prin slaba defensiva a Milanului.

Olandezul Huntelaar a ratat in minutul 54 cea mai mare ocazie a Milanului, reluand cu capul peste poarta din sase metri.

Sud-coreeanul Park a majorat avantajul ‘diavolilor’ de pe Old Trafford in minutul 61, cand a sutat la coltul lung dupa o patrundere pe dreapta in careu, responsabil cu pasa decisiva fiind Scholes.

David Beckham a intrat la Milan in minutul 65 in locul lui Abate, mijlocasul englez primind ovatiile publicului de pe Old Trafford.

Cinci minute mai tarziu Flamini a ratat o sansa de gol, sutul sau din afara careului fiind respins cu piciorul de Van der Sar, pentru ca in minutul 88 Darren Fletcher sa inchida tabela, dupa o frumoasa demarcare in careul milanez.