Messi a facut spectacol cu Stuttgart

Atacantul argentinian Lionel Messi a facut spectacol, miercuri seara, in mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, balonul de aur marcand doua goluri superbe in victoria obtinuta de FC Barcelona, scor 4-0, cu VFB Stuttgart.

Decarul campioanei Europei a deschis scorul in minutul 13, cu un sut la vinclu, dupa o patrundere solitara pe axul central al defensivei germane.

Noua minute mai tarziu gazdele si-au majorat avantajul prin reusita lui Pedro Rodriguez, acesta reluand din fata portii centrarea ideala a lui Yaya Toure.

Fara niciun sut pe spatiul portii lui Victor Valdes, Stuttgart a incasat alte doua goluri in partea secunda.

Messi si-a trecut in cont dubla in minutul 60 cu o noua bijuterie de gol, argentinianul invingandu-l pe veteranul Jens Lehmann cu un sut pe jos din afara careului.

La prima atingere de balon, Bojan Krkic a inchis tabela in minutul 90, Barcelona obtinand o calificare triumfala in sferturile Ligii Campionilor, eliminand VFB Stuttgart cu scorul general de 5-1.

Atacantul roman Ciprian Marica a inceput meciul de pe Nou Camp ca rezerva, fiind introdus in minutul 70 in locul rusului Pogrebnyak.