Real Madrid a parasit in optimi Liga Campionilor

Real Madrid C.F.
Creative Commons License photo credit: kozumel

Investitia de 250 milioane de euro a presedintelui Florentino Perez nu si-a gasit justificare in dubla cu Olympique Lyon din Liga Campionilor, favorita Real Madrid parasind competitia dupa un 1-1 pe Santiago Bernabeu.

Madrilenii au inceput in forta si Kaka a ratat prima ocazie dupa doar cateva zeci de secunde de la primul fluier al centralului italian Nicola Rizzoli.

Jocul a curs intr-un singur sens, careul lui Hugo Lloris fiind asediat la propriu. Presiunea gazdelor a dat rezultat dupa doar sase minute, Cristiano Ronaldo deschizand scorul cu un sut pe sub portarul francez. Portughezul a primit o pasa de peste 40 metri de la Guti si a patruns in viteza pe flancul stang.

Kaka a iesit la rampa in minutul 10 cu o noua actiune ofensiva, sutul brazilianului fiind retinut in doi timpi de goalkeeperul francez.

Dupa un inceput timid, Olympique Lyon si-a facut simtita prezenta la poarta lui Iker Casillas abia in minutul 19, cand internationalul francez Toulalan a trimis din afara careului putin pe langa poarta.

Minutul 26 a adus cea mai mare ocazie a Realului, cea care a cantarit pana la urma decisiv in economia partidei. Higuain l-a driblat pe Lloris in marginea careului, dar mingea trimis din usor unghi lateral dreapta a intalnit stalpul din stanga al portii lyoneze.

Doua minute mai tarziu ultimul bastion al apararii franceze a fost LLoris, care a respins cu un reflex de zile mari sutul lui Higuain din careu, faza fiind creata de Kaka.

Lyon a replicat in minutul 35, cand Makoun a ratat reluarea decisiva din centrul careului, dupa o buna centrare a lui Govou de pe dreapta.

Cu cinci minute inaintea pauzei acelasi Higuain a mai ratat o sansa de gol, reluand cu capul putin pe langa poarta.

Claude Puel a mutat decisiv in debutul partii secunde, trimitandu-i in teren pe Kallstrom si Gonalons, cei doi dinamizand jocul ofensiv al echipei din Lyon.

Inca de la primele echipe Real Madrid a aratat ca o echipa cu cu energia terminata, jocul partii secunde fiind condus de gruparea franceza.

Ocaziile nu au intarziat sa apara, noul intrat Gonalons reluand cu capul peste poarta in minutul 49. Patru minute mai tarziu, Govou trimitand peste poarta din pozitie ideala in interiorul careului.

Kallstrom si-a incercat sutul de la distanta in minutul 55, Casillas fiind nevoit sa respinga in fata, Realul replicand imediat prin Ronaldo si Kaka pe contraatac.

Cu 15 minute inaintea finalului oaspetii au dat lovitura prin Miralem Pjanic, bosniacul finalizand o excelenta faza colectiva. Balonul pasat de Kallstrom din stanga a fost deviat din prima de Lisandro si tanarul bosniac a indeplinit o simpla formalitate din 7-8 metri.

Marile ocazii ale finalului de partida au apartinut tot lyonezilor, care au ratat monumental prin Lisandro si Delgado situatii clare de gol, ambii jucatori ramanand singuri cu Iker Casillas in pozitii de finalizare.