Regal Barcelona a mai facut un pas spre Final Four

Catalanii de la Regal Barcelona au revenit la conducerea seriei de cinci cu Real Madrid din sferturile de finala ale Euroligii masculine de baschet, dupa ce s-au impus, marti seara, in Palacio Vistalegre, cu 84-73.

Formatia blaugrana au dominat autoritar primele doua sferturi, la pauza mare echipa pregatita de Xavier Pascual intrand la cabine cu un avans de 15 puncte (46-31).

Madrilenii au castigat sfertul al treilea, scor 19-15, dar pana la final Barcelona a reusit sa gestioneze avansul obtinut in prima jumatate a meciului.

Juan Carlos Navarro de la Barcelona a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 24 puncte, de la Real Madrid afirmandu-se Ante Tomic, cu 23 puncte.

Nu mai putin de 13.500 spectatori au asistat la meciul de la Madrid.

Intr-o alta partida, polonezii de la Asseco Prokom a relansat sfertul de finala cu Olympiakos Pireu, dupa ce au castigat meciul trei, primul disputat pe teren propriu, cu 81-78.

Grecii se mentin in avantaj la general dupa ce au castigat primele doua meciuri de pe teren propriu.

Peste 20.000 suporteri au luat loc in tribunele Belgrad Arena din capitala Serbiei, unde echipa locala Partizan a facut un pas important spre calificarea in Final Four.

Sarbii au trecut la conducerea seriei cu Maccabi Tel-Aviv, dupa victoria 81-73, fiind la un pas de prima calificare in faza finala a competitiei pentru prima data in ultimii 12 ani.

Caja Laboral a relansat seria cu CSKA Moscova, dupa ce a castigat meciul trei desfasurat in fata propriilor suporteri din Vitoria. Bascii au controlat disputa si s-au impus in final cu 66-53, Tiago Splitter fiind cel mai bun marcator, cu 15 puncte.

Urmatoarele meciuri sunt programate, joi seara, dupa cum urmeaza: Real Madrid-Regal Barcelona (20:00), Asseco Prokom-Olympiakos Pireu (20:45), Caja Laboral-CSKA Moscova (21:30) si Partizan Belgrad-Maccabi Electra (21:45).