Inter castiga prima mansa cu Barcelona

Duel de gala marti seara pe Stadio Giuseppe Meazza din Milano, unde gazdele de la Inter au primit replica detinatoarei Ligii Campionilor, FC Barcelona. Dupa 90 minute aprig disputate castig de cauza au avut jucatorii pregatiti de Jose Mourinho, Inter impunandu-se cu 3-1 gratie reusitelor lui Wesley Sneijder (30′), Douglas Maicon (49′) si Diego Milito (62′). Pentru Barcelona a deschis scorul Pedro Rodriguez (19′). Semifinala dintre Inter si Barcelona continua pe Forum.

Ajunsi in capitala Lombardiei cu autocarul din cauza celebrului de acum vulcan islandez, catalanii au inceput mai bine meciul, Ibrahimovic ratand de putin reluarea decisiva in minutul 2.

Dupa un prim sfert de ora, cu actiuni pe contre, in care fiecare din cele doua echipe a cautat sa-si impuna jocul, Inter a ratat cea mai mare ocazie, Samuel Eto’ si Milito nereusind sa gaseasca spatiul portii din interiorul careului.

Barcelona a replicat si dupa doar doua minute Pedro a reusit deschiderea scorului cu un sut din careu, mingea fiind intoarsa ideal de fundasul stanga Maxwell.

Fostul echipier al Interului a patruns pe un spatiu liber pe extrema stanga si a intors inapoi pentru reluarea decisiva a coechipierului sau.

Interistii au revenit in atac si in minutul 27 acelasi Milito s-a aflat la finalizare, sutul sau din unghi lateral stanga trecand putin pe langa poarta lui Victor Valdes.

Portarul spaniol nu a mai fost aparat de zeita Fortuna in minutul 30, cand Sneijder a ramas nemarcat in careu si a restabilit egalitatea cu un sut plasat.

Partea secunda a debutat cu Inter in avanposturi, echipa lui Mourinho iesind cu un extraordinar spirit ofensiv de la cabine.

Mai intai Milito a centrat in fata portii pentru Pandev, macedoneanul ratand de putin reluarea, pentru ca in minutul 49 brazilianul Maicon sa puncteze pentru 2-1 cu un sut din fata portii.

Responsabil cu pasa decisiva a fost din nou Milito, un jucator in mare pofta de joc.

Complet iesit din joc in prima parte a meciului, Lionel Messi s-a remarcat abia in minutul 53, cand i-a luat pulsul lui Julio Cesar cu un sut din marginea careului.

Doua minute mai tarziu catalanii au trecut cu adevarat pe langa egalare, lovitura de cap a lui Busquets fiind respinsa de goalkeeper-ul argentinian cu un reflex de zile mari in corner.

Milito si-a trecut numele pe lista marcatorilor in minutul 62, cand a finalizat din trei metri la o faza in care defensiva catalanilor a fost depasita complet.

Doar rezerva la inceputul meciului, fundasul roman Cristian Chivu si-a facut aparitia pe teren in minutul 74, cand l-a inlocuit pe accidentatul Maicon.

Inter a facut in final pasul inapoi, permitand astfel Barcelonei sa preseze minute bune poarta lui Julio Cesar.

Messi a sutat la coltul scurt (79′), dar portarul interist a reusit sa respinga, pentru ca Lucio sa repsinga de pe linia portii reluarea lui Pique din unghi (87′).

Returul este programat peste doar o saptamana pe Nou Camp, Barcelona avand in continuare un cuvant greu de spus in ecuatia calificarii in pofida rezultatului negativ de la Milano.

Inter nu va putea conta in meciul retur pe Dejan Stankovic, dupa ce sarbul a primit al doilea cartonas galben, un alt jucator cu probleme fiind Mario Balotelli, care a avut o iesire nervoasa la finalul meciului, aruncandu-si tricoul pe teren in drum spre vestiare.

Inter barcellona 16-09-2009 002: coreografia Curva Nord