Messi, ce incantare!

Recital de goluri din partea lui Lionel Messi in returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor dintre FC Barcelona si Arsenal Londra. Tunarii au deschis scorul prin Bendtner, dar starul Messi a luat jocul pe cont propriu, reusind nu mai putin de patru goluri prin care a calificat pe Barca in careul asilor din Champions League.

In fata jocului de pase al Barcelonei, tunarii de la Arsenal au pus in practica pe Nou Camp lectia unui joc de distrugere a constructiei adversarului.

Pe acest fond primele 15 minute ale partidei au fost lipsite de spectacol, numeroasele faulturi facand din meci o palida umbra a disputei din tur.

Gazdele au dominat jocul de posesie, controland in proportie de 73 la suta balonul in debutul meciului, dar chiar si asa cei care au deschis scorul au fost tunarii.

Walcott a scapat pe contraatac in minutul 19, balonul a ajuns in stanga la Bendtner care, din a doua incercare, l-a invins pe Valdes deschizand scorul.

Bucuria jucatorilor lui Arsene Wenger a durat doar doua minute, Lionel Messi iesind la rampa cu un sut fabulos la vinclu.

Acelasi Messi a trecut pe langa 2-1 in minutul 33, cand a sutat putin pe langa poarta, dupa ce l-a intors pe toate fetele pe Silvestre.

Patru minute mai tarziu campioana Europei prelua conducerea pe tabela, Messi punctand din interiorul careului, dupa ce balonul centrat de Abidal a fost intors ideal de Pedro.

Cu trei minute inaintea pauzei Messi si-a trecut in cont hat-trickul, trimitand un lob de zile mari peste un Almunia ramas sa admire bijuteria de gol reusit de argentinian.

Prima ocazie a partii secunde i-a apartinut lui Bendtner, care a fost blocat in careul advers in extremis de Gabriel Milito.

Pedro a trecut pe langa 4-1 in minutul 73, cand a trimis balonul peste Almunia dar si pe langa poarta.

Cu doua minute inaintea finalului acelasi Messi a reusit o faza de toata frumusetea la finalul careia a reusit al patrulea gol, trimitand printre picioarele lui Almunia, dupa ce a ridiculizat doi fundasi ai tunarilor.