Oltchim, cu un pas in finala Ligii Campionilor

Scor egal intre Gyor si Oltchim, 25-25, dupa prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, reprezentanta Romaniei scapand printre degete victoria in ultimele minute. Jucatoarele pregatite de Radu Voina au condus cu 25-23 in finalul meciului, dar eliminarea Ionelei Stanca si imprecizia din faza ofensiva au permis gazdelor sa revina si sa restabileasca egalitatea.

Campioanele de la Oltchim au trecut peste ostilitatea publicului local de la Gyor si au deschis scorul prin extrema puscasu, dupa ce Paula Ungureanu s-a remarcat la primul atac al gazdelor.

Gyor a egalat prin Aurelia Bradeanu, pentru a lua in premiera conducerea in minutul 5, scor 4-3.

Brazilianca Eduarda Amorim a majorat avantajul echipei sale la 6-4 in minutul 13, pentru ca Oana Manea si Cristina Neagu sa marcheze rapid restabilind egalitatea.

Hornyak si Amorim au dus Gyor la 8-6 pe tabela, pentru ca Simona Spiridon sa majoreze avantajul formatiei gazda la 9-7 cu zece minute inaintea pauzei.

Introdusa pe teren in locul Oanei Manea, experimentata Ionela Stanca a tras echipa dupa ea, reusind doua goluri consecutive, pentru ca extrema Adriana Nechita sa egaleze la 10.

Echilibrul s-a mentinut pana in finalul reprizei, cand Oltchim a reusit in extremis sa intoarca rezultatul.

Mai intai Neagu a transformat o aruncare de la 7 metri, pentru ca in ultimele secunde Manea sa puncteze pe contraatac, stabilind scorul pauzei 15-14 pentru Oltchim.

Inceputul reprizei secunde a apartinut jucatoarelor pregatite de Radu Voina, Oltchim distantandu-se in primele patru minute la 17-14 pe tabela.

Gazdele au echilibrat meciul printr-o aparare extrem de agresiva si in minutul 40 Gyor conducea cu 20-17, in urma reusitei lui Verten.

Neagu si Vizitiu, cele doua guri de foc din atacul campioanei Romaniei au aparut ideal la finalizare si scorul s-a strans din nou, pentru Roxana Gatzel sa egaleze din aruncare de la 7 metri.

Oltchim a condus in ultima parte a meciului cu 23-21, 24-22 si 25-23, pentru a rata in extremis victoria in ultimul minut. Eliminarea Ionelei Stanca pentru ultimele doua minute a dezechilibrat decisiv intalnirea, permitand gazdelor sa restabileasca egalitatea.

Marcatoarele din cele doua echipe:

Gyor ETO – Amorim 6 goluri, Spiridon 5, Bradeanu 4, Gorbicz 3, Mravikova 3, Kovacsics 2, Hornyak 1, Verten 1.

Oltchim – Puscasu 5 goluri, Nechita 4, Stanca 4, Neagu 3, Manea 3, Gatzel Han 2, Vizitiu 2, Fiera 1, Luca 1.

Returul este programat peste o saptamana la Ramnicu Valcea de la ora 17:15.