Brazilia merge in ritm de samba spre sfertul de foc cu Olanda

Cwpan y Byd 2006
Creative Commons License photo credit: blogdroed

Echipa Braziliei a invins, luni seara, reprezentativa statului Chile, scor 3-0 (2-0), in optimile de finala ale Cupei Mondiale, la capatul unui joc in care superioritatea jucatorilor lui Carlos Dunga a fost mai mult decat evidenta.

Juan a deschis scorul in minutul 35, cu o frumoasa lovitura de cap dupa un corner, pentru ca trei minute mai tarziu Luis Fabiano sa finalizeze cu stil un contraatac clasic.

Scorul final a fost stabilit in minutul 60, cand Robinho a marcat cu un sut plasat din marginea careului.

Chilienii au inceput neasteptat de curajos, napustindu-se asupra careului brazilian imediat dupa primul fluier al centralului Howard Webb.

Primele zece minute le-au apartinut jucatorilor lui Marcelo Bielsa, dar brazilienii au iesit la rampa in minutul 9, cand Gilberto Silva l-a testat pe Bravo cu un sut frumos din afara careului.

Brazilia a trecut peste momentul de inceput si a trecut la un joc de pase sufocant pentru adversari, ocaziile neintarziind sa apara.

Presiunea oamenilor in galben si albastru s-a concretizat pe tabela de marcaj in minutul 35, cand fundasul Juan a reluat decisiv cu capul pentru 1-0.

A fost un corner de pe partea dreapta si fundasul brazilian a trimis din sapte metri fara nicio speranta pentru Bravo.

Trei minute mai tarziu tabela s-a modificat din nou la capatul unui contraatac fulgerator al brazilienilor. Purtata initial pe partea stanga, mingea a ajuns la Kaka, iar acesta l-a gasit ideal pe Luis Fabiano la limita offsideului.

Varful de lance brazilian a preluat superb, l-a depasit pe Bravo in dribling si a trimis in poarta goala.

Marcelo Bielsa a efectuat doua schimbari la pauza incercand sa dea un impuls pozitiv echipei sale. Chiar si asa atacurile chilienilor au ramas neproductive, fara a pune in pericol poarta lui Julio Cesar.

Foarte bine asezati in teren, brazilienii au ramas in asteptare, lasand impresia ca evolueaza cu frana de mana trasa.

Dupa un sfert de ora de aparenta acalmie, brazilienii au speculat la maxim o eroare a chilienilor, ridicand scorul la 3-0. Ramires a recuperat mingea pe linia de la centrul terenului, a urcat vijelios pe un bulevard creat in defensiva chiliana, pasandu-i lui Robinho.

Micutul atacant brazilian l-a invins pe Bravo cu un sut plasat la coltul lung si Brazilia era cu un picior si jumatate in sfertul de finala cu Olanda.

In pofida rezultatului nefavorabil, chilienii nu s-au predat si au continuat sa atace ca in debutul partidei. Intrat la pauza in locul lui Gonzalez, Valdivia si-a incercat sutul in minutul 67, dar mingea a trecut putin peste transversala.

Aproape calificati in sferturi dupa o ora de joc, brazilienilor nu le-a mai ramas decat sa paseze la trecerea timpului, fara sa mai atace decisiv poarta chiliana.

Suazo a cautat coltul scurt in minutul 76, dar Julio Cesar s-a intins si a respins in corner. Doua minute mai tarziu acelasi jucator a trimis un sut inselator si mingea a cazut pe transversala.