Chile se impune autoritar in fata Hondurasului

Chile Campeón del Mundo...
Creative Commons License photo credit: KennoJC

Chile a invins, miercuri, reprezentativa statului Honduras, cu 1-0 (1-0), unicul gol al meciului de la Nelspruit fiind marcat de Jean Beausejour in minutul 37.

Chilienii au dominat autoritar jocul de la inceput si pana la sfarsit, rezultatul final fiind unul mincinos judecand dupa numarul de ocazii si prestatia din teren a celor doua echipe.

Joc modest aratat de hondurieni, care sunt victime sigure in Grupa H. Meciul a fost transmis in direct pe Onlinesport.ro. Iata rezultatele de pana acum si clasamentele actualizate. Ierarhia golgeterilor arata astfel dupa reusita lui Beausejour.

Inca din primul minut jucatorii pregatiti de Marcelo Bielsa au ocupat pozitii ofensive in jumatatea honduriana, Valdivia fiind primul care a amenintat poarta lui Valladares.

A fost o lovitura libera de la 30 metri si mingea a trecut putin peste transversala. Desi au incercat sa puna mingea jos si sa echilibreze jocul, hondurienii si-au aratat repede limitele, fiind obligati de adversarii lor la o aparare prelungita.

Decarul Valdivia a aparut din nou la finalizare in minutul 24, cand a sutat puternic din afara careului, mingea care se indrepta amenintator spre poarta fiind respinsa in corner de Guevarra.

Patru minute mai tarziu a venit randul lui Vidal sa ameninte poarta celor din Honduras, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversala.

Deschiderea scorului a venit firesc in minutul 37, pe fondul dominarii copioase a chilienilor. Bine gasit pe partea dreapta, Isla a centrat in sase metri si acolo fundasul hondurian Mendoza a respins nefericit pana in Beausejour si mingea a intrat in poarta.

Cea dintai ocazie a hondurienilor a venit abia in ultimul minut al primei reprize, cand Nunez a trimis puternic dintr-o lovitura libera de la 25 metri, balonul fiind scos in corner de Bravo.

Chile a dominat prima parte, avand o posesie de 62 la suta si nu mai putin de cinci cornere la poarta lui Valladares.

Repriza a doua a debutat cu o faza controversata in careul celor din Chile, hondurianul Alvarez cazand in duel cu Medel. Centralul Eddie Maillet din Seychelles a procedat corect lasand jocul sa continue.

Chilienii au continuat sa domine la fel ca in prima repriza si Sanchez a trecut pe langa 2-0 in minutul 63. A fost un contraatac rapid, mingea a ajuns la Sanchez, care a patruns in careu si a sutat putin pe langa stalpul din dreapta al portii aparate de Valladares.

Doua minute mai tarziu portarul hondurian a avut o interventie de zile mari, respingand cu un reflex uluitor lovitura de cap a lui Ponce din sase metri. Fernandez a executat o lovitura libera de pe stanga, Vidal a intors ideal mingea pentru Ponce, care a reluat dintr-un plonjon spectaculos.

Valdivia a trimis in minutul 76 in poarta lui Valladares, dar golul a fost anulat corect pentru pozitie afara din joc. Defensiva honduriana a continuat sa-si arate fragilitatea aproape la fiecare atac mai consistent al chilienilor, rezultatul de pe tabela fiind unul mincinos.

Intrarea lui Mark Gonzalez in minutul 89 a dinamizat si mai mult atacul chilienilor, jucatorul lui CSKA Moscova avand doua suturi amenintatoare pentru poarta honduriana.

Reprezentantii CONCACAF au incercat sa se apropie timid de poarta adversa, singura faza notabila fiind la sutul trimis de Welcome mult peste poarta.

Chile a obtinut astfel trei puncte pe deplin meritate si care vor avea o greutate insemnata in economia Grupei H, din care mai fac parte Spania si Elvetia, cele doua favorite la calificarea in optimile de finala.