‘Cocoseii galici’ au intrat la apa in fata Chinei

Where is Waldo, I mean Zizou ?
Creative Commons License photo credit: Feuillu

Desi a programat, in premiera, amicalul cu China in Insulele Reunion la mii de kilometri de Hexagon, Raymond Domenech s-a facut din nou de rusine, reprezentativa Frantei prezentandu-se ca o echipa din lumea a doua spre a treia in ultimul test dinaintea Cupei Mondiale. Meciul dintre Franta si China a fost in direct pe Onlinesport.ro

Unicul gol al meciului a fost marcat de mijlocasul Deng in minutul 69 dintr-o lovitura libera care l-a lasat fara replica pe Hugo Lloris.

Cu formula standard pe care vrea sa o trimita in teren si la primul meci de la turneul final, Domenech nu a reusit sa desfaca aglomerata si bine organizata defensiva a Chinei.

Ritmul de joc al ‘cocosilor’ nu a fost deloc unul impresionant, nationala Frantei amintind in unele momente de nationala de lumea a treia a lui Razvan Lucescu.

Prima ocazie a meciului a venit in minutul 2, cand Malouda a patruns pe stanga, dar sutul sau a fost respins cu piciorul de portartul Zheng.

A urmat dupa alte trei minute sutul lui Ribery de la 25 metri, dar inca o data portarul chinez si-a facut datoria.

Francezii au introdus mingea in poarta in minutul 13, dar de la margine arbitrul asistent a ridicat fanionul pentru pozitia afara din joc in care se afla Gallas.

Ribery a executat slab o lovitura libera in minutul 23, pozitia din marginea careului fiind ideala pentru o executie decisiva. Peste alte trei minute Anelka a sutat din centrul careului peste poarta chineza, mingea avand toate sansele sa se fi oprit direct in apele Oceanului Indian.

Gallas a reluat cu capul pe langa poarta in minutul 34, aceasta fiind ultima ocazie a primei reprize.

Partea secunda a debutat cu o imensa ocazie a francezilor, dar Gallas nu a reusit decat sa se umple de penibil, ratand monumental din centrul careului.

Prima incursiune ofensiva a chinezilor la poarta lui Lloris a venit abia in minutul 55, cand Ding s-a trezit cu balonul la picior dar a ratat complet sutul, cel mai probabil speriat de sansa aparuta.

Cu toata Franta deja in capul sau, Domenech a fortat ofensiva trimitandu-i in teren pe Gignac si Henry (min.63). Dupa sase minute chinezii dadeau lovitura la Saint-Pierre.

Chemat la marginea terenului pentru schimbare, decarul Deng si-a rugat antrenorul sa mai ramana pentru o lovitura libera de la 20 metri. Inspirata decizia chinezului, care a tras un sut care i-ar face invidiosi chiar si pe marii executanti ai fazelor fixe.

Desi avea in sarcina apararea coltului lung, Lloris a fost surprins de directia celebrului balon Jabulani, care a intrat in poarta pentru un 1-0 istoric in favoarea Chinei.

‘Cocosii’ au fortat egalarea, dar de partea cealalta Zheng a aparat fabulos. Dubla ocazie in minutul 71 la suturile lui Govou si Henry, plus lovitura de cap a lui Diaby.

Puternicul Gignac si-a incercat sansa in minutul 79, cand a sutat cu pamantul, dar Zheng era de netrecut intre buturile Chinei, o echipa care a participat o singura data in istorie la turneul final al Cupei Mondiale. Se intampla in 2002.

Meciul s-a incheiat cu o noua mare ocazie a francezilor, Gallas fiind la cativa centimetri de o reluare decisiva, dar Wang Qiang s-a aruncat ca un erou la sacrificiu indepartand balonul.

Cele doua formatii s-au intalnit doar pentru a doua oara in istorie, dupa ce in 2006 Franta s-a impus cu 3-1, meci de trista amintire pentru Djibrill Cisse, care rata atunci Cupa Mondiala dupa ce a suferit o fractura la tibie.

Franta face parte din Grupa A la turneul final, alaturi de echipele Africii de Sud, Urguayului si Mexicului, care tocmai ce a invins Italia la capatul unui meci entuziasmant.