Danezii au reusit imblanzirea leilor camerunezi

Webo goal!
Creative Commons License photo credit: oka_bol

Condusa cu 1-0 si pusa in multe momente serios in dificultate, echipa Danemarcei a rezistat bine in fata Camerunului, reusind sa se impuna cu maturitate si sansa, scor 2-1.

Samuel Eto’o a deschis scorul in minutul 11, danezii egaland prin Bendtner in minutul 34. Golul victoriei daneze a fost reusit de extrema Dennis Rommedahl in minutul 62, acesta finalizand dupa o frumoasa cursa personala.

Meciul a putut fi urmarit in direct pe Onlinesport.ro. Accesati pagina dedicata rezultatelor si clasamentelor, dar si pe cea a ierarhiei golgeterilor.

Cu zero punct in clasament dupa primele meciuri, Camerun si Danemarca s-au angajat intr-un duel direct spectaculos, victoria fiind vitala pentru calificarea in optimile de finala.

Primii care au scos coltii au fost “leii” camerunezi, varful de lance Eto`o trimitand pe langa poarta din afara careului in minutul 6.

Danezii nu s-au lasat prea mult invitati la joc si au replicat dupa doar doua minute, Rommedahl sutand putin peste poarta dupa o actiune caracteristica pe banda dreapta.

Camerunezii au reusit in cele din urma deschiderea scorului in minutul 11 prin acelasi atacant de super clasa, Eto`o perforand poarta lui Sorensen dupa o greseala a lui Christian Poulsen.

Acesta a trimis prea incet pentru Jacobsen, de eroare a profitat imediat Webo care a trimis ideal pentru Eto”o in centrul careului, iar acesta nu avea cum sa rateze din acea pozitie.

Dupa zece minute de cautari, elevii lui Martin Olsen au inceput sa se vada mai mult in jumatatea adversa, Tomasson fiind aproape de o reluare decisiva in minutul 21, dupa ce Rommedahl a trimis la intalnire in centrul careului.

Jucatorii pregatiti de Paul Le Guen au facut usor pasul inapoi si nordicii au profitat imediat de situatia favorabila. Dnamerca a restabilit egalitatea in minutul 34 la o faza pe cat de simpla, pe atat de eficienta.

Kjaer a trimis o pasa de 40 metri in lateral dreapta pentru Rommedahl, acesta a patruns in careu si a pasat in sase metri pentru Bendtner, care a pus latul pentru 1-1.

Cu doua minute inaintea pauzei, danezii au ratat o mare ocazie de gol, Tomasson sutand in Bassong din doar cativa metri

La faza imediat urmatoare a fost randul camerunezilor sa treaca pe langa gol, Eto`o sutand in bara dupa un contraatac scoala pe stanga.

Camerun a insistat mai mult in debutul partii secunde, dar Webo s-a intrecut in ratari din pozitii care mai de care mai favorabile. Asa s-a intamplat si in minutul 61, cand Geremi a centrat bine de pe dreapta, dar varful camerunez cu numarul 15 a trimis prea slab.

Ocazia ratata nu a asteptat prea mult pana sa fie razbunata si la faza urmatoare danezii au marcat pentru 2-1 prin Rommedahl. Acesta a patruns de unul singur pe dreapta, l-a intors scurt pe Makoun si a sutat la coltul lung fara speranta pentru Hamidou

Camerunezii au revenit in atac, dar jucatorii lui Le Guen s-au intrecut in ratari, campioni fiind Webo si Emana, in mod curios niciun balon decisiv neajungand la Eto`o.

Retrasi in defensiva, danezii au preferat jocul pe contraatac si Tomasson putea inchide meciul in minutul 71, cand a sutat slab din interiorul careului, permitandu-i lui Hamidou sa intervina fara emotii.

Sapte minute mai tarziu acelasi Emana apare la finalizare in careul danez, dar sutul sau care viza coltul lung a fost agatat cu reflex providential de Sorensen.

Le Guen a fortat in finalul meciului cu trei atacanti, aruncandu-l in lupta pe inaltul Idrissou.

Acesta nu a profitat de detenta sa impresionanta, trimitand in cateva randuri peste poarta din pozitii bune de finalizare.

Foarte sters in partea secunda, cand aproape a disparut complet din jocul echipei sale, Samuel Eto`o a parasit terenul cu capul plecat, Camerun pierzand orice sansa de a mai prinde optimile de finala.