Diluviu portughez la Cape Town

Happy Portugal Day!
Creative Commons License photo credit: MSVG
Portugalia s-a dezlantuit in fata Coreei de Nord, luni, in al doilea meci al Grupei G, lusitanii impunandu-se cu un categoric 7-0 (1-0) in fata unei formatii care a inceput extrem de bine, dar care a fost tradata de numeroasele erori defensive. Meireles a deschis balul in minutul 29, recitalul golurilor fiind continuat dupa pauza de Simao (54), Almeida (56), Tiago (60 si 89), Liedson (81) si Ronaldo (88).
Meciul transmis in direct pe Onlinesport

La 44 ani de la istorica intalnire care a avut loc pe Goodison Park din Liverpool, Portugalia si Coreea de Nord s-au aliniat din nou fata in fata, de aceasta data sub ploaia rece si deasa de la Cape Town.

“Acest meci este unul de totul sau nimic pentru noi. Nu ne dorim decat victoria”, declarat inaintea partidei Carlos Queiroz si prima ocazie nu a intarziat sa apara.

La prima lovitura de colt a meciului, portarul nord-coreean Ri Myong a iesit gresit pe centrare si Ricardo Carvalho a trimis cu capul in bara.

Portugalia a dominat jocul, avand initiativa asa cum era de asteptat. Coreea de Nord a iesit insa curajos in atac si vedeta Tae Se-Jong a sutat peste poarta in minutul 12.

Echipa asiatica a ratat o mare ocazie in minutul 19, cand Hong Yong a patruns pe dreapta, sutul sau care viza coltul lung a fost respins acrobatic de Eduardo si Pak Nam a reluat apoi cu capul peste poarta.

Terenul ud si ploaia torentiala a dat idei nord-coreenilor, acestia incercand mai multe suturi de la distanta, fara insa a ameninta periculos poarta lusitana.

La cealalta poarta cel mai periculos jucator s-a dovedit a fi Raul Meireles, acesta hartuind in permanenta defensiva adversa.

Dupa doua suturi care nu si-au atins tinta, atacantul portughez a deschis scorul in minutul 29, cand l-a executat pe Ri Myong, dupa o excelenta pasa printre fundasi a lui Tiago.

Golul primit i-a descurajat pe nord-coreeni, acestia fiind aproape de a mai scoate o data mingea din poarta. Meireles i-a iertat insa in minutul 36, cand a sutat pe langa poarta din pozitie centrala, la o gafa a lui Pak.

Portugalia a iesit decisa de la cabine sa transeze repede soarta partidei si Tiago l-a pus la incercare in minutul 47 pe Ri Myong cu un sut in forta.

Un minut mai tarziu Simao a desenat frumos in partea dreapta, i-a trimis in centru lui Ronaldo, dar sutul acestuia a semanat perfect cu o transformare din rugby.

Lusitanii au continuat sa insiste si, in minutele 54 si 56, au punctat de doua ori, facand sah mat defensiva nord-coreeana.

Mai intai Simao a marcat la capatul unei frumoase actiuni colective. Miguel a trimis o pasa lunga pentru Meireles la marginea careului, acesta a pasat scurt in careu pentru Simao si jucatorul lusitan l-a executat pe Ri Myong.

Bagata in corzi, echipa nord-coreeana a mai primit un gol dupa doar doua minute, Almeida finalizand cu o lovitura de cap din fata portii.

Cinci minute mai tarziu, in minutul 61, Tiago a intors si el tabela, finalizand cu un sut din 16 metri la coltul lung centrarea lui Ronaldo de pe stanga.

Lusitanii au continuat sa se intreaca in ratari, Coentrao si Ronaldo trecand si ei pe langa majorarea scorului. Cea mai frumoasa actiune i-a apartinut capitanului portughez, Ronaldo sutand in transversala, in minuutl 71, dupa o cursa personala de toata frumusetea.

Coreea de Nord s-a vazut din ce in ce mai putin in atac, singurul care a incercat sa ameninte poarta adversa fiind atacantul Tae-Se Jong. Acesta s-a remarcat in minutul 73, cand a sutat din unghi in plasa laterala, dupa o patrundere solitara pe dreapta in careu.

Intrat in teren in minutul 77, Liedson a avut nevoie de doar 240 de secunde pentru a-si trece numele pe lista marcatorilor, finalizand cu un voleu din sase metri, dupa o mare eroare defensiva a nord-coreenilor.

Lusitanii nu s-au oprit insa la cinci goluri si Ronaldo, care a fost omniprezent pe teren in aceasta partida, si-a trecut la randul sau numele pe lista marcatorilor in minutul 88, cu un sut in poarta lasata goala de nefericitul Ri Myong.

Ca un pugilist bagat in corzi de adversar si cu fata tumefiata de loviturile incasate pana atunci, echipa nord-coreeana a incheiat meciul in genunchi, incasand gol dupa gol, fiecare actiune a portughezilor semanand panica in careul advers.

Rezultatul final a fost stabilit de Tiago, care si-a trecut in cont dubla in minutul 89, finalizand frumos cu o lovitura de cap din centrul careului.

Dupa 44 ani de la prima si singura intalnire directa, cele doua echipe au scris la Cape Town o noua pagina de referinta pentru istoria Cupei Mondiala. In 1966 s-a terminat 5-3 pentru Portugalia, dupa ce in minutul 24 Coreea de Nord avea deja 3-0 pe tabela.

Marele Eusebio, perla neagra din atacul lusitanilor, a marcat atunci patru goluri consecutive, astfel ca in minutul 59 portughezii preluasere conducerea, scor 4-3. S-a terminat 5-3 si meciul a ramas unul de legenda, devenind peste ani subiect de documentar TV.