Germania castiga Grupa D si merge in optimi alaturi de Ghana

Deutschland vs. Schweden // Germany vs. Sweden, Heiligengeistfeld,  2006-06-24
Creative Commons License photo credit: smitty42

Victorie scurta a Germaniei in fata Ghanei, scor 1-0 (0-0), dar suficienta pentru a aduce ambelor echipe calificarea in optimile de finala. Mesut Ozil a marcat unicul gol al meciului de la Johannesburg in minutul 60, in timp ce ghanezii au profitat de victoria Australiei cu Serbia, scor 2-1.

Astfel, Germania va intalni Anglia pentru un loc in sferturi, in timp ce Ghana, singura echipa africana care continua competitia, va intalni SUA.

Meciul transmis in direct pe Onlinesport continua pe Forum. Vedeti configuratia finala a Grupei D, cu Germania si Ghana pe primele doua locuri. Nu uitati si de ierarhia golgeterilor, unde Higuain se mentine lider.

La primul fluier al brazilianului Carlos Eugenio Simon, Ghana si Germania erau calificate in optimile de finala, iar la adapostul pozitiilor din clasament cele doua formatii au oferit un fotbal mai degraba prudent.

Germania a dominat jocul, a construit mai mult si a ratat mai mult in primele 45 minute, dar nici ghanezii nu s-au lasat mai prejos, oferind o replica pe masura adversarei din fata.

Prima ocazie a aparut in minutul 4, cand Cacau a profitat de o ezitare a defensivei adverse, a patruns pe dreapta si a sutat la coltul scurt in bratele lui Kingson.

Ghanezii au aparut la finalizare in minutul 14, dar Gyan nu a reusit sa trimita periculos spre poarta lui Neuer. Doua minute mai tarziu a fost randul lui Podolski sa lufteze in careul advers, ratand complet voleul ce se anunta devastator.

Nemtii au trecut cu adevarat pe langa deschiderea scorului in minutul 25, cand Ozil a scapat singur cu Kingson, dar nu a reusit sa-l invinga pe acesta intr-o situatie de unu contra unu.

La faza imediat urmatoare, ghanezii au avut un corner de pe dreapta in directia de atac, Gyan a reluat cu capul la coltul lung si Lahm a respins de pe linia portii cu o executie suspecta de hent.

Cu trei minute inaintea pauzei, Schweinsteiger a executat inselator o lovitura libera de la 30 metri, mingea a lovit pamantul si a fost aproape de a-l surprinde pe Kingson.

Desi germanii s-au instalat cu toate fortele in jumatatea adversa in debutul partii secunde, cei care au ratat deschiderea scorului au fost ghanezii.

Asamoah a patruns pe stanga, profitand de o inexactitate a lui Mertesacker, dar sutul sau cu pamantul a fost respins de Neuer intr-o faza de unu contra unu.

La fix o ora de la primul fluier al centralului brazilian, Mesut Ozil a prins un sut de zile mari din afara careului, mingea trimisa de jucatorul de origine turca oprindu-se sub bara portii lui Kingson.

Cum Australia a deschis scorul, si castigat in cele din urma meciul cu Serbia, cele doua echipe aflate in disputa directa la Johannesburg au jucat pana la trecerea timpului, vazandu-se in final calificate intre primele 16 la aceastaeditie a Cupei Mondiale.

In alta ordine de idei, meciul dintre Ghana si Germania a marcat intalnirea, in premiera la acest nivel, a doi frati, Kevin-Prince Boateng (Ghana) si Jerome Boateng (Germania) aflandu-se fata in fata.