Mexic invinge apatica Franta

Puño en alto cantamos el himno
Creative Commons License photo credit: Pixteca MX【ツ】

Intr-un meci de totul sau nimic, fosta campioana mondiala Franta si-a aratat limitele in fata Mexicului, formatia pregatita de Javier Aguirre impunandu-se cu 2-0 (0-0), prin golurile marcate de Hernandez si Blanco, ultimul din lovitura de la 11 metri.

Franta a jucat un fotbal previzibil, la fel ca in prima partida cu Uruguay, Domenech pierzand pariurile cu Malouda, Govou si Anelka, jucatori impusi cu incapatanare in primul 11, dar care nu au aratat nimic.

Inaintea ultimei etape Franta ramane la mana rezultatului direct dintre Uruguay si Mexic, un egal intre aceste doua echipe trimitand formatia din Hexagon acasa.

Cu un punct in clasament dupa primele meciuri, cele doua echipe au trecut rapid peste faza de tatonare si s-au angajat intr-o disputa atractiva, cu actiuni in viteza la ambele porti.

Pentru prima data la acest turneu final atmosfera din tribune a fost una de meci adevarat, cei aproximativ 20.000 de suporteri mexicani castigand in multe moment batalia pentru fondul sonor cu zgomotoasele vuvuzele.

Cu Malouda in locul lui Gourcuff si cu Govou in sustinerea lui Anelka, selectionerul francez Raymond Domenech a incercat sa-l surprinda pe omologul sau Javier Aguirre inca din primele minute.

Dupa un joc slab cu Uruguay, “cocosii galici” au atacat mai convingator in fata Mexicului la Polokwane, dar fara a pune in pericol poarta lui Perez.

Cele mai mari ocazii ale primei reprize le-au apartinut totusi mexicanilor, care au trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului.

La capitolul cornere, lovituri libere si posesie francezii au avut prim planul in primele zece minute, dar cu toate acestea cea dintai ocazie cu adevarat importanta a venit la poarta lui Lloris in minutul 12.

Franco si-a asumat sutul din marginea careului si nu a trimis deloc rau, balonul trecand putin peste transversala. Sapte minute mai tarziu a venit randul fundasului Salcido sa apara la finalizare, sutul acestuia din afara careului trecand putin pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Lloris.

Minutul 25 a adus o buna actiune de atac pentru francezi, Toulalan centrand in careu pentru reluarea lui Malouda, insa acesta a ratat de putin intalnirea cu Jabulani.

Acelasi Salcido a avut o noua incursiune ofensiva in minutul 28, cand a profitat de un moment de ratacire din partea lui Gallas si a sutat in Lloris. Portarul francez si-a facut datoria la coltul scurt, reusind sa respinga intr-o faza limita.

Mexicanii au primit o grea lovitura in minutul 30, cand atacantul Vela s-a accidentat, fiind nevoie de inlocuirea sa cu Barrera.

Dupa doar un minut noul intrat ameninta poarta franceza cu o lovitura de cap care a trecut pe langa poarta.

Dos Santos a iesit la rampa in minutul 40 cu un sut din marginea careului, dar mingea a trecut putin pe langa poarta, prima repriza incheindu-se cu un cartonas galben vazut de Toulalan dupa un fault comis asupra lui Franco.

Domenech s-a lamurit de ineficienta ofensiva a lui Anelka in primele 45 minute si l-a trimis in teren pe Gignac inca din debutul partii secunde.

Cei care au atacat mai mult au fost mexicanii, acestia reusind sa-i forteze pe francezi la o aparare prelungita.

“Cocosii galici” au replicat taios prin Malouda, care a ratat in minutul 53 cea mai importanta ocazie pentru Franta. Sutul sau din afara careului a fost respins peste poarta de Perez.

A urmat un nou sut bun, de aceasta data a lui Ribery in minutul 54, acelasi Perez respingand din nou in corner.

Aguirre a simtit slabiciunea defensivei franceze si a mizat totul pe cartea atacului, trimitandu-l in teren pe Hernandez in locul lui Juarez, dupa care l-a aruncat in lupta si pe veteranul Blanco in locul lui Franco.

Rezultatul nu a intarziat sa apara, Hernandez perforand poarta franceza in minutul 63, dupa ce a facut sah mat jocul la offside al francezilor.

Pozitia nu a fost una usoara pentru arbitrul asistent, dar Hernandez a profitat de un picior uitat in spate de un aparator francez si a ramas singur cu Lloris, pe care l-a depasit cu un dribling scurt trimitand in poarta goala.

Francezii si-au pierdut complet busola si mexicanii au zburdat pe teren dupa marcarea golului. La una dintre rapidele faze de atac, Barrera a patruns in careu, in minutul 76, si a obtinut lovitura de la 11 metri in duel cu Abidal.

Penalty indiscutabil si Blanco l-a executat pe Lloris cu un sut langa bara. Ca o palida consolare, portarul francez a ghicit coltul in care a tras decarul mexican.

De retinut ca aceasta este prima victorie a Mexicului in fata Frantei in sapte meciuri disputate. Pana la intalnirea de la Polokwane, francezii se impusesera de cinci ori, singurul rezultat pozitiv al mexicanilor fiind un 1-1 la Cupa Mondiala din 1966.