Olanda a trimis doua portocale in poarta Danemarcei

Orange
Creative Commons License photo credit: diebmx

Cotata printre favoritele la castigarea Cupei Mondiale, nationala Olandei a debutat cu dreptul la turneul final din Africa de Sud, invingand Danemarca, scor 2-0 (0-0), in meciul considerat ca fiind derbiul Grupei E.

Batavii au deschis scorul in primul minut al reprizei secunde prin autogolul lui Simon Poulsen, pentru ca Dirk Kuyt sa stabileasca rezultatul final in minutul 85.

Intr-o formula extrem de ofensiva, cu Van der Vaart, Sneijder si Kuyt in spatele varfului impins Van Persie, Olanda a controlat jocul inca din debut, impunandu-si morisca de pase in fata Danemarcei.

Alb-rosii s-au limitat la un joc de asteptare, clasicul 4-4-2 din faza de atac transformandu-se intr-un 4-5-1 in aparare, astfel ca olandezii au intampinat dificultati majore la constructie.

Primele suturi spre poarta au venit din doua faze fixe. Mai intai Sneijder a sutat mult peste poarta de la 35 metri (min.6), pentru ca Enevoldsen sa-l imite pe olandez, dar la cealalta poarta, doua minute mai tarziu.

Minutul 20 a adus prima actiune legata a olandezilor, Agger respingand in corner sutul lui Van der Vaart din marginea careului. Peste doar un minut acelasi Van der Vaart a aparut din nou la finalzare, dar sutul sau a trecut pe langa poarta.

Danezii si-au facut cu adevarat simtita prezenta in careul lui Stekelenburg in minutul 28, cand Rommedahl a centrat de pe dreapta, iar Bendtner, inexistent in joc pana atunci, a reluat cu capul pe langa poarta, fara nicio emotie pentru Stekelenburg.

Zece minute mai tarziu Danemarca a amenintat din nou poarta olandeza, de aceasta data Kahlenberg punandu-l la incercare pe Stekelenburg cu un sut din alergare.

Olandezii au replicat in ultimul minut al primei reprize prin Van Persie, sutul acestuia cu piciorul drept trecand pe langa poarta lui Sorensen. Prima parte s-a incheiat cu Olanda avand o posesie superioara (64 %), dar marile ocazii le-au apartinut danezilor.

Partea secunda a inceput cum nu se poate mai rau pentru jucatorii din tara lui Hamlet, Simon Poulsen trimitand cu capul in propria poarta. Van Persie a centrat de pe stanga in careu si de acolo fundasul danez a reluat nefericit, mingea fiind deviata in poarta de Agger.

Putea fi 2-0 foarte rapid in minutul 52, cand Kjaer a gresit grav in propria jumatate punandu-l in cursa de finalizare pe Van Persie. Intampinat de Sorensen, varful de lance olandez s-a incurcat in propriul dribling si a scapat mingea in afara terenului.

Danamarca a iesit mai mult la joc, dar cei care au trecut pe langa gol au fost tot olandezii. Van der Vaart a reluat spectaculos (min.59) si doar interventia acrobatica a lui Sorensen a facut ca scorul sa ramana nemodificat.

Jocul Olandei a scazut in intensitate si selectionerul Bert van Marwijk l-a trimis in teren pe Eljero Elia, un tanar jucator de banda extrem de rapid. Intrarea acestuia a dinamizat jocul olandezilor, Van Persie (min.69) si Van Bommel (min.73) avand doua bune sanse de a marca.

In ultimele 20 minute jucatorii danezi nu au mai contat in ofensiva, trecand cu greu chiar si centrul terenului. Pe un fond de dominare evidenta a Olandei, Sneijder a sutat din afara careului in transversala, faza la care portarul Sorensen era batut.

Superioritatea olandezilor s-a concretizat si pe tabela de marcaj in minutul 86, cand Kuyt a reluat din fata portii pentru 2-0. Faza a pornit de la pasa lui Sneijder pentru Elia, acesta a trimis in bara de unde mingea a revenit la Kuyt care a indeplinit o simpla formalitate.

Putea fi 3-0 in minutul 89 la reluarea lui Affelay, mingea fiind scoasa de pe linia portii cu un efort admirabil de Simon Poulsen, care si-a mai spalat astfel din pacatele primului gol al Olandei.