Olanda-Japonia: fotbal sarac, portocale acre, samurai fricosi

World Cup 2010 South Africa v Mexico
Creative Commons License photo credit: Eustaquio Santimano

La capatul unuia dintre cele mai slabe meciuri de la aceasta editie a Cupei Mondiale, Olanda a invins Japonia, scor 1-0 (0-0), unicul gol al intalnirii de la Durban fiind reusit de Wesley Sneijder in minutul 53.

A fost un sut din afara careului si mingea trimisa in forta a fost deviata nefericit in propria poarta de goalkeeper-ul nipon Kawashima. Iata cum arata clasamentul Grupei E dupa aceasta intalnire, care a putut fi urmarita in direct pe Onlinesport.ro. Accesati si ierarhia golgeterilor.

La adapostul celor trei puncte obtinute in primele meciuri, Olanda si Japonia au un fotbal sarac in primele 45 de minute ale intalnirii de la Durban.

Dominarea sterila a olandezilor, care au abuzat de clasicul joc de pase, si contraatacurile timide ale japonezilor au constituit peisajul unei intalniri cu aspect amical.

Van Persie a patruns in minutul 5 pe stanga, dar centrarea pentru Kuyt a fost respinsa intr-un corner ramas fara rezultat.

Sase minute mai tarziu, Kuyt a incercat o reluare pe spate din interiorul careului, dar executia sa spectaculoasa a ramas pozitiva cel mult pentru fotoreporterii de pe marginea terenului.

La una dintre putinele incursiuni in jumatatea adversa, in minutul 12, japonezii au amenintat poarta lui Stekelenburg prin Nagatomo, insa sutul acestuia a trecut alaturi.

Olandezii au continuat sa-si faca jocul obisnuit de pase, ajungand la o posesie de 81 procente dupa primul sfert de ora, dar la capitolul ocazii a ramas un mare zero in dreptul ambelor echipe.

Erou in prima partida, Honda s-a vazut extrem de putin, prima aparitie a sa la finalizare fiind consemnata in minutul 33, cand a reluat cu capul peste poarta olandeza.

Niponii s-au vazut mai mult in atac in finalul reprizei si Matsui l-a incercat pe Stekelenburg cu un sut bun in minutul 38, faza precedata de o reluare cu capul peste poarta a fundasului Tanaka.

Van der Vaart si-a incercat sutul de la distanta in ultimul minut al primei reprize, dar Kawashima a aparat bine coltul scurt si astfel cele doua echipe au intrat cu 0-0 la cabine.

Ritmul de joc a crescut usor dupa cele 15 minute de pauza, olandezii lasand impresia ca sunt decisi sa atace mai cu viata dupa o prima repriza jucata cu frana de mana trasa.

A fost mai intai o centrare periculoasa in careu pentru reluarea lui Kuyt, dar fundasul Tanaka a respins in corner. In cele din urma a venit minutul 53, cand Sneijder a trimis un sut fara preluare din afara careului si mingea a intrat in poarta, deviata fiind nefericit de portarul Kawashima.

Inainte ca mingea sa ajunga la Sneijder, mingea a trecut pe la Van Persie, acesta fiind suspect de un hent putin vizibil.

Japonezii au iesit mai mult la joc dupa primirea golului, dar au atacat previzibil, fara a pune in real pericol poarta olandeza. Nici acestia din urma nu s-au omorat prea mult cu fire, singura ocazie adevarata intr-o repriza intreaga venind in minutul 85, cand noul intrat Affelay a fost blocat providential de Kawashima dupa o cursa pe stanga.

Affelay a trecut pe langa gol si in minutul 89, cand a ramas din nou liber in careul japonez, dar Kawashima s-a opus sutului.

Ultima sansa de gol le-a apartinut asiaticilor, Okazaki ratand in minutul 90 sansa egalarii, trimitand violent putin peste poarta, dupa o patrundere in careul olandez.

Cele doua echipe s-au intalnit pentru a doua oara, dupa ce in 2009 Olanda a castigat cu 3-0 amicalul de la Enschede.