Serbia castiga cu Germania si revine in calculele pentru optimi

Goodbye Germania 1-0
Creative Commons License photo credit: ~scorp

Victorie mare a Serbiei in fata Germaniei, scor 1-0 (1-0), rezultat in urma caruia formatia lui Radomir Antic revine puternic in lupta pentru calificarea in optimile de finala.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Milan Jovanovic, dar momentul decisiv al meciului s-a consumat la eliminarea lui Miroslav Klose.

Acesta a luat corect doua cartonase galbene intr-un interval de 24 minute de fiecare data pentru faulturi din spate.

Germania a ratat in partea secunda un penalty prin Podolski, in timp ce sarbii au trimis de doua ori in transversala.

“Mingea este obsesia noastra si ne place sa atacam. Nu voi concepe niciodata sa incep un meci cu o gandire negativa”, declarat Radomir Antic inaintea partidei cu Germania de la Port Elizabeth.

Cu spatele la zid dupa infrangerea din meciul cu Ghana, sarbii au inceput prudent in fata unei formatii a Germaniei care a maturat Australia in prima partida. Low a pastrat acelasi 11 castigator si cele doua echipe s-au angajat intr-un sah pe dreptunghiul verde, miza principala fiind greseala adversarului si nu atacul decisiv.

Prima ocazie a meciului a apartinut germanilor, Podolski sutand putin pe langa poarta in minutul 7. Faza a pornit de pe dreapta, responsabil cu centrarea fiind neobositul Lahm.

Sarbii si-au facut simtita prezenta la poarta adversa in minutul 12, cand Krasic l-a gasit bine in marginea careului pe Ninkovic si acesta a reluat din voleu peste poarta.

Un minut mai tarziu s-a consumat un prim moment hotarator pentru desfasurarea ulterioara a meciului. Klose intrat tare asupra lui Ivanovic si primeste cel dintai cartonas galben.

A urmat un joc de asteptare de ambele parti, in continuare un sah fara riscuri asumate. Minutul 34 a adus o noua sansa de gol in dreptul Serbiei, Kolarov trimitand putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 27 metri.

Cei care au gresit primii au fost nemtii, mai precis Klose, care si-a pierdut capul in minutul 37. Intrare gratuita din spate asupra lui Stankovic in zona de la centrul terenului si centratul Undiano Mallenco l-a trimis pe golgeterul germanilor la cabine.

Sarbii s-au dovedit a fi mai nemti decat nemtii si au speculat momentul dupa doar doua minute. Krasic patrunde pe dreapta pana la limita terenului, centreaza in sase metri pentru inaltul Zigic, acesta retrimite cu capul pentru Jovanovic si mingea a scuturat plasa portii lui Neuer.

Din acel minut 39 jocul s-a schimbat complet, sarbii controland ostilitatile in fata unei echipe a Germaniei in asteptare. Nemtii ar fi putut echilibra scorul in ultimul minut, cand Khedira a zguduit transversala portii lui Stojkovic cu un sut din interiorul careului.

Chiar si cu un om mai putin pe teren germanii nu au renuntat la cartea atacului si nici nu aveau cum sa o faca tinand cont de situatia de pe tabela si din clasament.

In minutul 56 Lahm a fost ieratat de Undiano Mallenco de un galben care l-ar fi trimis la cabine dupa Klose, pentru ca peste doua minute Podolski sa rateze o buna ocazie. Patrundere pe stanga si sut din alergare in diagonala, dar care a trecut pe langa poarta.

Acelasi Podolski a ratat un minut mai tarziu o noua sansa de gol, dupa ce a fost scapat din marcaj de fundasii sarbi. Sutul sau din interiorul careului s-a oprit in plasa laterala.

Stalpul defensivei Serbiei, Nemanja Vidic, a comis o mare imprudenta in minutul 60, cand a oprit in careu un balon cu mana. Galben pentru jucator si penalty indiscutabil pentru Germania.

Podolski isi asuma responsabilitatea sutului, dar trage slab, previzibil pentru Stojkovic, care izbuteste sa respinga.

Sarbii au revenit in ofensiva si la sapte minute dupa ratarea lui Podolsi au trecut pe langa 2-0. A fost o centrare pe sase metri si Jovanovic a trimis cu capul in transversala.

Presat de timp si de rezultatul nefavorabil, Low i-a trimis in teren pe Cacau (min.71) si Gomez (min.78), dar cei care au ratat desprinderea au fost tot sarbii.

Inaltul Zigic a primit un balon in fata portii, minutul 74, dar transversala a tinut din nou cu Germania.

In pofida numeroaselor actiuni ale germanilor, actiuni prelungite de atac, dar sterile, Serbia a pastrat avantajul minim de pe tabela, obtinand trei puncte vitale in lupta pentru calificarea in optimile de finala.

Ultima etapa va fi decisiva, Germania urmand a intalni Ghana, echipa care are trei puncte din meciul cu Serbia, in timp ce aceasta din urma va da piept cu Australia.

Germania si Serbia s-au intalnit doar pentru a doua oara in noul context geopolitic aparut dupa destramarea Iugoslaviei si acum scorul general este egal. Nemtii s-au impus intr-un amical, in 2008, la Gelsenkirchen, cu 2-1, pentru ca acum sarbii sa-si ia revansa.