Slovenia bate Algeria in cel mai urat meci al turneului de pana acum

England - Slovenia, Wembley
Creative Commons License photo credit: tomazstolfa

Prezenta la doar al doilea turneul final din istorie, Slovenia a obtinut, duminica, primul succes la marea intalnire a fotbalului mondial, invingand Algeria, cu 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Koren cu zece minute inaintea finalului, portarul algerian Chaouchi avand faza pe constiinta dupa ce a gafat impardonabil.

Algerienii au evoluat in inferioritate numerica incepand cu minutul 73, Ghezzal fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Puse oarecum in incurcatura de remiza dintre favoritele Anglia si Statele Unite, echipele Algeriei si Sloveniei au inceput mai mult decat prudent partida de la Polokwane.

Un fotbal sarac in faze de poarta, cu multe stangacii in exprimare si doua echipe care au lasat impresia in multe momente ca nu-si merita locul la turneul final, tinand cont de formatiile pe care le-au lasat acasa.

Locul patru in acest an la Cupa Africii pe Natiuni, unde au mers sa pregateasca turneul final al Cupei Mondiale, Algeria a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 4.

Fundasul Belhadj a executat aproape perfect o lovitura libera de la 25 metri, usor lateral dreapta, doar interventia providentiala a lui Handanovic pastrand tabela nemodificata.

Dupa primele zece minute algerienii aveau o posesie de 61 la suta, slovenii preferand sa se apere mai mult. Oamenii lui Kek au iesit apoi la joc, convinsi de ineficienta atacantilor algerieni, care au pierdut exasperant de multe baloane la intamplare in careu advers.

O prima faza la poarta algerianului Chaouchi a venit in minutul 21, cand Birsa a executat bine o lovitura libera de pe dreapta, goalkeeper-ul african respingand in lateral.

Minutul 38 a adus o mare sansa de gol pentru algerieni, lovitura de cap a lui Halliche trecand milimetric pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Handanovic.

Ultimele cinci minute au salvat intr-o mica masura apatia jocului din prima repriza, slovenii reactionand la randul lor in faza ofensiva. Birsa si-a incercat sutul din marginea careului (min.43), Chaouchi respingand de sub bara in corner cu un reflex de zile mari.

Pauza nu a schimbat nimic in jocul celor doua formatii, ritmul ramanand la fel de scazut si in partea secunda. Ziani si-a incercat sutul in minutul 51, dar mingea a trecut peste poarta.

Antrenorul algerian Rabah Saadne l-a aruncat in lupta pe Ghezzal in minutul 58, marea speranta din atacul maghrebienilor transformandu-se in doar 15 minute intr-o mare deziluzie.

La un minut de la intrare Ghezzal a primit un cartonas galben pentru o tinere de tricou, pentru ca in minutul 78 sa ia drumul vestiarelor pentru al doilea galben, primit pentru un hent stupid in careul sloven.

Dupa un meci slab, in care rar s-au vazut atacand poarta adversa, slovenii au iesit mai mult la joc si au deschis scorul in minutul 80 prin mijlocasul Robert Koren. Acesta a sutat din marginea careului la coltul lung, portarul Chaouchi a gafat nepermis si mingea a intrat in poarta.

Fara a mai continua discutia despre mingea Jabulani, Chaouchi si-a ingropat echipa cu o eroare ce tine de nivelul amatorilor si nu de un goalkeeper titular la un turneu final al Cupei Mondiale.

Victorie a Sloveniei care propulseaza micuta natiune din fosta Iugoslavie pe primul loc in Grupa C, lupta pentru optimi anuntandu-se una deschisa oricarui deznodamant.