Tenis

Jelena Dokic a revenit cu victorie la Bucuresti

Dupa un an de la prima sa participare la Bucuresti, jucatoarea Jelena Dokic si-a facut din nou aparitia in fata publicului roman.

IMG_3350

Cap de serie numarul 3, fosta semifinalista de la Wimbledon a avut parte de un meci maraton impotriva croatei Daria Jurak, o jucatoare de 26 ani extrem de tenace.

Clasata pe locul 309 WTA, Jurak a castigat primul set cu 6-4, dupa 37 de minute extrem de disputate. Dokic a inceput mai slab, comitand numeroase erori nefortate. Condusa cu 5-2 jucatoarea de origine sarba a revenit la 5-4, dar Jurak a inchis setul cu serviciul.

Setul secund a fost la discretia lui Dokic, care a rupt echilibrul in jocul sase (4-2), castigand in cele din urma actul cu 6-2.

Dokic a continuat sa mentina jocul la un nivel foarte ridicat, impunandu-se la pas in decisiv, scor 6-1, meciul terminandu-se dupa doua ore si 20 minute de la prima minge.

IMG_3391

Niculescu, greu cu Ana Bogdan

Ajunsa pe locul 100 WTA dupa finala jucata in urma cu o saptamana la Petange, Monica Niculescu a avut parte de un meci extrem de disputat cu mai tanara sa conationala Ana Bogdan.

In varsta de 17 ani, Bogdan a oferit o replica darza, conducand detasat in ambele seturi ale intalnirii care s-a disputat pe terenul numarul opt.

Cu un serviciu bun si o lovitura de dreapta pe masura, Bogdan a condus cu 3-0 in debutul meciului, dupa ce Niculescu a gresit nepermis de mult pentru o jucatoare din top 100 mondial.

Treptat jucatoarea originara din Slatina a reintrat in meci, luandu-si inapoi break-ul pierdut in debutul setului, astfel ca s-a ajuns la 3-3.

Cele doua jucatoare au mers apoi cap la cap pana in prelungirile setului, cand experienta superioara a inclinat balanta in favoarea lui Niculescu. 7-5 si set pentru favorita numarul 4.

Actul secund s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate ca primul. Bogdan a dominat in prima parte, conducand de aceasta data chiar cu 4-0.

Niculescu a reusit break-ul in clasicul game sapte, reusind apoi sa incline balanta in favoarea sa la 5-4, in urma unui alt joc reusit pe serviciul adversarei.

Bogdan a avut o ultima tresarire de orgoliu, egaland la cinci cu break, dar nu a reusit sa-si pastreze concentrarea in urmatorul game pe serviciu, astfel ca Niculescu a inchis tabela cu un dublu 7-5.

Adversara din optimi a Monicai Niculescu va fi Beatriz Garcia Vidagany din Spania, acesta trecand in primul tur de Raluca Elena Platon, scor 6-4, 6-3.

In alta ordine de idei, principala favorita a turneului dotat cu premii totale in valoare de 75.000 de dolari, Lucie Hradecka (Cehia), a pierdut in fata Evei Fernandez Brugues din Spania, cu 3-6, 6-1, 6-2.

O alta jucatoare din Romania care a parasit competitia a fost Irina Begu, invinsa de frantuzoaica Laura Thorpe, scor 7-5, 7-5.

Thorpe va juca in optimile de finala cu Jelena Dokic intr-un meci care se anunta extrem de disputat.