Uruguay-Ghana, un meci de cinci stele decis de loteria loviturilor de la 11 metri

1-0
Creative Commons License photo credit: Joelr

De la agonie la extaz au trecut cele doua echipe, vineri seara, in al doilea sfert de finala al Cupei Mondiale. Ghana a deschis scorul printr-o executie superba a lui Muntari in prelungirile primei reprize, pentru ca Uruguayul sa egaleze prin Forlan in partea secunda.

Ultima reprezentanta a Africii in competitie a dominat copios ultima parte a meciului, dar in cele din urma s-a ajuns in prelungiri. Dramatismul a atins cote maxime in ultimele secunde ale prelungirilor, cand Suarez a respins mingea cu mana de pe linia portii, fiind eliminat, iar Gyan de la ghanezi a trimis in transversala din lovitura de la 11 metri.

In cele din urma Uruguay s-a impus la penaltiuri, cu 4-2, eliminand din turneu frumoasa si curajoasa echipa a Ghanei. Meciul a putut fi urmarit si comentat pe Onlinesport.ro

Uruguay a inceput mai bine intalnirea de pe Soccer City din Johannesburg, sud-americanii avand de partea lor palmaresul presarat cu cele doua titluri mondiale si olimpice cucerite in perioada romantica a fotbalului.

De cealalta parte, ghanezii in debutul intalnirii la un joc de asteptare si aparare organizata, in spatele oamenilor in rosu si negru fiind un intreg continent.

Prima actiune importanta a sud-americanilor a venit in minutul 4, cand Forlan a eliberat mingea in dreapta pentru Rodriguez, insa centrarea acestuia pentru Suarez a trecut prin fata portii.

Suarez si-a incercat pentru prima data sutul in minutul 11, cand a cautat coltul scurt, dar Kingson a fost atent, retinand fara probleme.

Uruguayenii au presat intens in primul sfert de ora, avand numeroase cornere si lovituri libere, insa fara a ameninta cu adevarat poarta adversa.

Cea dintai sansa mare de gol a venit in minutul 18 cand, in urma unui corner, balonul a fost deviat de Cavani intr-un fundas ghanez, iar din acesta mingea a lovit fruntea lui Kingson.

Opt minute mai tarziu sud-americanii au ratat o noua sansa de a deschide scorul, sutul lui Suarez din interiorul careului fiind respins peste poarta de portarul ghanez.

Reprezentantii continentului negru au iesit mai mult la joc, reusind sa echilibreze treptat meciul. Prima ocazie la poarta lui Muslera s-a produs in minutul 30 cand, dupa un corner de pe dreapta, Vorsah s-a inaltat in sase metri si a reluat putin peste poarta.

Un minut mai tarziu ghanezii au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize la capatul unui contraatac spectaculos. Boateng a patruns pe dreapta si l-a gasit ideal demarcat in careu pe Gyan. Sutul acestuia fara preluare a trecut milimetric pe langa poarta lui Muslera.

Uruguayul a primit o grea lovitura in minutul 38, cand capitanul Lugano nu a mai putut continua, fiind schimbat de Scotti.

In ultimele secvente ale primei reprize s-a produs deschiderea scorului, Muntari prinzand un sut de zile mari de la 30 metri. Muslera a fost prins putin iesit dintre buturi si mingea s-a oprit langa bara.

Forlan a echilibrat meciul in partea secunda

Tehnicianul uruguayan l-a trimis in partea secunda in teren pe Lodeiro in locul lui Ferndandez, dar cei care au presat mai mult au fost tot ghanezii.

Forlan a avut nevoie de o singura pozitie ideala pentru a marca, reusind sa scuture plasa portii ghaneze in minutul 55, cand l-a surprins pe Kingson cu un sut bine plasat.

Faza a fost precedata de o buna actiune a lui Fucile, care a scos din ghete doi fundasi adversi cu un singur dribling in marginea careului.

In continuare s-a jucat deschis, cu garda jos, cele doua echipe facand cinste sferturilor de finala ale Cupei Mondiale. In minutul 64, Forlan s-a demarcat ideal pe stanga, a centrat pe coltul lung pentru Suarez, insa acesta a reluat din voleu pe langa poarta.

Sud-americanii au mai avut o ocazie in minutul 71, cand Lodeiro a combinat cu Suarez, insa sutul acestuia la coltul scurt a fost respins in corner de Kingson.

Ghanezii au pus stapanire pe joc incepand cu minutul 75, aratand mai odihniti decat uruguayenii care au parut cu resursele pe terminate. Presiunea constanta nu a adus nicio modificare pe tabela de marcaj, astfel ca s-a intrat in prelungiri.

Ghana a dominat in prelungiri

Foarte bine pregatiti din punct de vedere fizic, reprezentantii continentului negru au continuat sa domine, neobositul Gyan fiind un adevarat argint viu in coasta apararii uruguayene.

Minutul 105 ar fi putut aduce un penalty pentru Uruguay la caderea lui Suarez in duel cu Paintsil, dar centralul portughez Benquerenca a lasat jocul liber.

Finalul meciului a gasit echipa Ghanei intr-o ofensiva permanenta, Uruguayul fiind presat cu tot efectivul in propriul careu. Mai intai Boateng a reluat cu capul din cinci metri pe langa poarta. Era minutul 118, dar dramatismul era departe de a se fi consumat.

Un minut mai tarziu acelasi jucator a sutat la coltul scurt, mingea a fost deviata de Perreira si Muslera a intervenit cu un efort remarcabil, respingand in corner.

Ocazie monumentala pentru Ghana in minutul 120. In urma unei lovituri libere de pe stanga mingea a ajuns in care, uruguayenii au respins intr-o prima faza, s-a trimis din nou spre poarta intr-o invalmaseala teribila si Suarez a respins cu ambele maini de pe linia portii.

Penalty indiscutabil si cartonas rosu pentru atacantul uruguayan, care a parasit terenul in lacrimi.

Erou al Ghanei pana atunci, Gyan si-a asumat responsabilitatea executiei, dar a trimis in transversala, trimitand meciul la loteria loviturilor de departajare in loc sa scrie istorie pentru fotbalul african.

Loteria loviturilor de la 11 metri

Forlan, Victorino, Scotti au transformat primele trei lovituri pentru sud-americani, pentru ca Gyan (cu un sut superb de aceasta data la vinclu) si Appiah sa marcheze pentru Ghana.

Prima ratare a fost a lui Mensah, care a fost anticipat de Muslera dupa o executie in stilul lui Dan Petrescu la meciul cu Suedia din 1994.

A urmat Perreira, dar a ratat si acesta, trimitand mult peste transversala.

Campion mondial cu nationala sub 20 ani a Ghanei in urma cu un an, tanarul Adiyah nu a rezistat presiunii si a ratat la randul sau, Muslera reusind din nou sa anticipeze coltul din stanga.

Misiunea de a pune capat meciului i-a revenit lui `El Loco` Abreu, care a trimis Ghana acasa cu o scarita pe centrul portii.