Americanii au inceput in forta Mondialul din Turcia

Selectionata de baschet a Statelor Unite a inceput cu o victorie concludenta turneul final al Campionatului Mondial, americanii impunandu-se in fata Croatiei, cu 106-78.

Boston Celtics and the Garden
photo credit: Werner Kunz (werkunz1)

In fata a peste 12.000 de spectatori prezenti la Istanbul, americanii au facut diferenta in sferturile doi si trei, cand s-au desprins decisiv pe tabela.

Prima parte a meciului a stat sub semnul echilibrului, tinerii croati Ante Tomic, Bojan Bogdanovic si Luksa Andric reusind sa faca fata cu brio tehnicilor jucatori din NBA.

Statele Unite a luat distanta pe tabela in sfertul secund, dupa un cos de trei puncte reusit de Kevin Durant scorul devenind 36-22.

Cel mai bun marcator de la americani a fost Eric Gordon (16 puncte), acesta fiind urmat de Kevin Durant (14 puncte).

De la croati s-a remarcat Bojan Bogdanovic (17 puncte).

SUA intalneste in meciul secund echipa Sloveniei, care s-a impus, sambata, in fata Tunisiei, scor 80-56.

Surpriza de proportii in Grupa D, Liban invingand Canada, cu 81-71. Nord-americanii s-au mentinut la conducerea jocului in primele doua sferturi, intrand la pauza mare cu avantaj de trei puncte, 37-34.

Libanezii au oferit o relica neasteptat de taioasa in partea secunda, reusind in sfertul al patrulea sa incline decisiv balanta.

In varsta de 31 ani, Fadi El Khatib a fost cel mai bun marcator de pe teren, jucatorul de 198 cm si 105 kilograme trecandu-si in cont nu mai putin de 31 puncte.

Serbia a surclasat Angola in Grupa A, scor 94-44, in timp ce Rusia a trecut de Puerto Rico in Grupa C, cu 75-66.

Grecia a evitat surpriza in fata Chinei

Meci dificil pentru Grecia in prima partida din Grupa C a Campionatului Mondial din Turcia, elenii invingand artagoasa echipa a Chinei la doar opt puncte diferenta, scor 89-81.

Formatia europeana a condus cu 25-18 dupa primul sfert si cu 47-37 la pauza mare, dar chinezii au revenit puternic in sfertul al treilea, cand s-au apropiat la doar trei puncte, 65-62.

Grecia si-a revenit in ultimul sfert, reusind sa evite in extremis surpriza.

Nikolaos Zisis si Ioannis Bourousis au fost cei mai buni marcatori de la eleni, cu 21 puncte fiecare.

Cosgeterul intalnirii a fost insa chinezul Yi Jianlin, jucatorul lui Washington Wizards trecandu-si in cont 26 puncte.

Intr-o partida contand pentru Grupa D a Campionatului Mondial, Lituania a invins Noua Zeelanda, cu 92-79, diferenta fiind facuta in sfertul al doilea, adjudecat de baltici la o diferenta de 15 puncte.

Australia a trecut prin mari emotii in fata Iordaniei, echipa de la Antipozi impunandu-se la limita, scor 76-75, in prima partida a Grupei A, dupa ce echipa din Orientul Mijlociu a condus cu 39-32 la pauza mare.

In Grupa B, Slovenia a trecut la pas de Tunisia, scor 80-56.