Barcelona a castigat Trofeul Gamper

Seara de gala pe Nou Camp unde FC Barcelona si AC Milan s-au intalnit pentru Trofeul Gamper, ultima partida amicala pentru cele doua super echipe inaintea debutului de sezon.

champions league final -  the teams coming out
photo credit: danjn

La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1, invingatoarea fiind decisa in urma executarii loviturilor de departajare.

Gazdele au deschis scorul prin noua achizitie David Villa in minutul 47, acesta finalizand din centrarea lui Adriano de pe stanga.

Milan a egalat 20 de minute mai tarziu prin atacantul veteran Filippo Inzaghi, acesta reusind la cei 37 de ani ai sai un un voleu de senzatie care l-a lasat spectator pe Pinto.

Pentru Milan au ratat Pirlo, Seedorf si Jankulovski, care l-au facut mare portar pe Pinto, in timp ce pentru Barcelona nu a reusit sa marcheze Busquets.

S-a terminat astfel 3-1, singurul gol al milanezilor fiind reusit de fundasul columbian Yepes. Pentru catalani au transformat Messi, Bojan si Thiago.

Pentru Ronaldinho a fost o seara speciala, atacantul brazilian al Milanului revenind pe terenul unde a cunoscut gloria fotbalistica.

Inlocuit in minutul 77 cu tanarul Merkel, Ronaldinho a fost aplaudat la scena deschisa de cei aproape o suta de mii de spectatori.

Un al jucator aflat in prim plan a fost suedezul Ibrahimovic, acesta fiind dupa toate probabilitatile la ultima partida in tricoul Barcelonei, urmatoarea sa destinatie urmand a fi chiar AC Milan.