Hajduk Split scoate Dinamo afara din Europa

Cea dintai echipa romaneasca eliminata complet din Europa este Dinamo Bucuresti, formatia din Stefan cel Mare naufragiind, joi seara, la malul Adriaticii, scor 0-3 in fata celor de la Hajduk Split.

Hajduk Split
photo credit: cristophotos

La adapostul diferentei de doua goluri din tur, Dinamo a inceput cu stangul partida de la Split, unde aproximativ 30.000 de suporteri fanatici croati au luat loc in tribunele arenei Gradski.

Primele zece minute nu anuntau deznodamantul ulterior, echipa lui Andone tinand mingea departe de poarta lui Curca. A fost nevoie doar de o sclipire in atac a gazdelos si tabela s-a modificat.

Vukasic a primit in adancime pe dreapta, profitand si de plasamentul gresit al lui Pulhac, si mijlocasul ofensiv croat l-a invins pe Curca cu un sut la coltul scurt.

Era minutul 12 si tribunele arenei din Split deveaneau vulcanice. Sapte minute mai tarziu acelasi Curca a salvat providential poarta dinamovista la lovitura libera executata inselator spre vinclu de Ibricic.

Avantajul alb-rosilor din tur a fost spulberat in minutul 23, cand Brkljaca a marcat pentru 2-0 cu un voleu din interiorul careului, mingea intrand in poarta si cu usorul concurs al portarului Curca.

Marius Niculae si-a incercat sutul doua minute mai tarziu, dar mingea a trecut pe langa poarta aparata de Subasic.

Gazdele nu s-au multumit cu rezultatul de pe tabel si Tomasov a marcat pentru 3-0 cu sapte minute inaintea pauzei, cand a reusit un golazo de la 25 metri, mingea oprindu-se aproape de vinclu.

Pauza s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru echipa bucuresteana, Dinamo iesind cu o alta atitudine de la cabine. Profitand de pasul inapoi facut de croati, dinamovistii au iesit mai curajos la joc, ocaziile de poarta neintarziind astfel sa apara.

Prima dintre acestea a venit in minutul 50, cand Torje l-a intins pe Subasic si Niculae a obtinut doar un corner din mingea respinsa de croat.

Dupa alte opt minute, Adrian Cristea a ratat o buna sansa de gol, sutand peste poarta dupa o cursa a lui Pulhac pe stanga.

Introdus in teren in partea secunda, Andrei Cristea si-a trecut la randul sau in drept o sansa irosita in minutul 80, cand a sutat din intoarcere pe langa poarta.

Dinamo a cautat in zadar golul care ar fi trimis meciul in prelungiri in fata unei echipe croate vlaguita dupa efortul depus in prima repriza.

Formatia din Stefan cel Mare s-a trezit prea tarziu intr-o partida pe care ar fi trebuti sa o gestioneze din avantajul rezultatului de la Bucuresti. Minunea de la Liberec nu s-a mai reeditat pe coasta Adriaticii si Hajduk Split merge mai departe in PlayOff.