Tenis

Nadal a castigat un set in 92 de minute la Toronto

Liderul mondial Rafael Nadal si-a facut revenirea in circuitul mondial cu o victorie muncita si in final meritata, miercuri, obtinuta in fata elvetianului Stanislas Wawrinka. Primul set al intalnirii a durat cat un meci de fotbal cu minute aditionale.

Montecarlo, i tennisti -8
photo credit: laboratorio_recreativo

Campion la turneul canadian din seria Masters in 2005 si 2008, Nadal s-a impus cu 7-6 (12), 6-3, la capatul unui meci solicitant.

“Niciodata nu este prea placut sa joci tie-breakuri precum acesta deoarece presiunea este foarte mare la fiecare punct. Daca in final victoria este a ta, atunci ai parte de o doza mare de incredere, asa ca este important sa castigi asemenea jocuri”, a declarat Nadal.

La prima partida de la finala castigata pe 4 iulie la Wimbledon, Nadal a comis nu mai putin de 27 de erori nefortate in primul set cu Wawrinka.

Break-ul s-a produs la 3-2, dar elvetianul a revenit in jocul urmator restabilind egalitatea. Wawrinka a avut minge de set in game-ul zece pe serviciul lui Nadal, dar ibericul a salvat punctul ca de altfel si celelalte patru oportunitati avute de jucatorul din tara cantoanelor in tie-break.

Primul set s-a incheiat dupa 92 de minute intense, dupa care Nadal a pus stapanire pe joc, distantandu-se la 4-1 in actul secund.

Cu doar noua erori nefortate in cont, campionul spaniol s-a impus in final 6-3, obtinand a sasea victorie consecutiva in fata lui Wawrinka, jucator care nu s-a impus niciodata in fata lui Nadal.

Nadal il va intalni in optimile de finala pe sud-africanul Kevin Anderson, care l-a invins in trei seturi pe americanul Sam Querrey, cu 7-6 (4), 4-6, 6-4.

In alta ordine de idei, sarbul Novak Djokovic a trecut in doua seturi, scro 7-5, 7-5, de francezul Julien Benneteau, urmand a-l intalni pentru un loc in sferturile de finala pe Victor Hanescu.

Cei doi jucatori s-au mai intalnit de patru ori pana acum, Djokovic impunandu-se de fiecare data, ultima data in turul trei in acest an la Roland Garros, cu 6-3, 3-6, 6-3, 6-2.