Unirea Urziceni a iesit cu fruntea sus din Liga Campionilor

Calculele hartiei s-au adeverit la finalul dublei manse dintre Unirea Urziceni si Zenit Sankt Petersburg, echipa din capitala culturala a Rusiei calificandu-se mai departe in Playoff-ul Ligii Campionilor.

Micuta reprezentanta a Romaniei nu s-a facut insa de ras, dimpotriva chiar, formatia pregatita de Ronny Levi jucand timp de 180 de minute de la egal la egal cu o echipa ce a efectuat transferuri in acest an de peste 40 de milioane de euro.

Si daca ne mai gandim ca in Baragan se aude ca sufla un vant din ce in ce mai tare de austeritate, tabloul confruntarii dintre David si Goliat este in intregime creionat.

Dupa acel 0-0 inregistrat la Bucuresti, Unirea avea sansa ei pe Petrovski din Sankt Petersburg, un stadion mai degraba cochet decat impunator. Vicecampionii Romaniei aveau doua sanse din trei de a merge mai departe, fie o victorie, fie o remiza cu gol marcat.

Primele zece minute de joc au fost sarace in faze de poarta, prudenta fiind cuvantul de ordine in ambele tabere. O patrundere a lui Danny, plus un sut centrare prin fata portii din partea lui Rusescu.

Foarte bine asezati in teren, jucatorii Unirii Urziceni au pus serioase probleme constructiei celor de la Zenit, jocul elevilor lui Luciano Spalletti trenand in multe ocazii.

Frunza si-a incercat pentru prima data sutul de la distanta, in minutul 12, dar mingea a trecut alaturi. Zece minute mai tarziu s-a creat panica in defensiva ialomiteana la patrunderea lui Danny, dar Arlauskis si-a facut bine datoria, respingand acrobatic.

Acelasi Frunza a aparut la finalizare in minutul 29, cand a trimis pe langa poarta din afara careului o pasa primita de la Bilasco.

Unicul gol al meciului a fost marcat in minutul 33 de internationalul portughez Danny, care si-a aratat pe deplin clasa finalizand cu un sut in forta de langa Nicu Epaminonda.

Marinescu a avut un sut peste poarta in minutul 42, repriza terminandu-se nu inainte ca varful repatriat Kerzhakov sa reia din voleu la randul sau peste buturile ialomitene.

Partea secunda. De un sfert de ora au avut nevoie cele doua formatii pentru a lasa garda jos in repriza a doua. Primii care au dat tonul ratarilor au fost jucatorii gazda, Danny sutand peste poarta in minutul 59, dupa o cursa personala a lui Kerzhakov.

Un minut mai tarziu, Frunza l-a imitat pe decarul lui Zenit, tragand la randul sau peste poarta din pozitie ideala.

Faza fixa in minutul 62 pentru Unirea, dar Brandan nu a facut decat sa-i trimita mingea in brate lui Malafeev.

Pe masura trecerii timpului Unirea a devenit tot mai incisiva in atac, Neaga ratand in minutul 67 o prima mare ocazie de gol. A fost o patrundere pe stanga in careul advers si sut la coltul scurt, scos in extremis in corner de portarul rus.

Jocul pe contre a continuat si, dupa doar doua minute, Faizulin a irosit o dubla ocazie monumentala la porta lui Arlauskis. Mai intai a reluat cu capul in transversala, mingea i-a revenit, pentru ca a doua oara sa trimita cu acelasi procedeu peste poarta.

Dupa inca un minut a fost randul lui Arlauskis sa-si salveze providential echipa, portarul lituanian respingand cu o mana reluarea din foarfeca a lui Kerzhakov.

Nou intrat in teren, atacantul Dale a ratat la randul sau o mare ocazie in minutul 73, cand nu l-a putut invinge pe Malafeev cu un sut din interiorul careului, pozitia fiind ideala.

Din nou Frunza si-a incercat sutul de la distanta in minutul 81, dar Malafeev a retinut in doi timpi, pentru ca Arlauskis sa respinga, cu cinci minute inaintea finalului, lovitura de cap a lui Kamnikov.

Una peste alta un joc extrem de atractiv, cu actiuni frumoase la ambele porti si un rezultat sa-i spunem oarecum nedrept dupa cele petrecute pe teren. Unirea Urziceni a aratat ca este o echipa matura, care isi merita locul in elita fotbalului continental si care poate juca oricand de la egal la egal cu oricine. A lipsit si gramul de noroc care sa incline balanta in favoarea ialomiteninilor si astfel Zenit merge mai departe la portile grupelor Ligii Campionilor.

Pentru Unirea Urziceni se anunta vremuri tulburi, existand numeroase voci care anunta disparitia echipei din Baragan. Ar fi pacat pentru munca din ultimii ani si mai ales pentru nucleul de jucatori format de Dan Petrescu si continuat de Ronny Levy.

Singura certitudine a momentului este ca echipa continua aventura europeana in Playoff-ul Ligii Europa.