Werder Bremen a stins lumina Sampdoriei

Pokalfinale 2009 Berliner Olympiastadion
Creative Commons License photo credit: Sven Tilemann

Condusi cu 3-0 in minutul 85 al meciului de pe stadionul Luigi Ferrari, jucatorii lui Werder Bremen au crezut pana la capat intr-o calificare pe care au obtinut-o in cele din urma, dupa doua goluri marcate in prelungiri.

Dupa doar un sfert de ora de joc Sampdoria a anulat avantajul de doua goluri luat de nemti pe teren propriu in mansa tur, Giampaolo Pazzini marcand in minutele 8 si 13 de langa o defensiva parca impietrita a alb-verzilor.

Copilul teribil al fotbalului italian Antonio Cassano a ridicat scorul la 3-0, in minutul 85, cu o executie magnifica din fata portii si suporterii genovezi erau in al noualea cer.

Dupa 90 de minute de amorteala permanenta, Werder a dat lovitura in minutul 90+3, cand Arnautovic l-a invins pe Curci cu un sut la coltul lung, trimitand meciul in prelungiri.

Din acel moment pe teren o singura echipa a dictat ritmul si aceea a fost Werder Bremen, gruparea germana controland cu maturitate si pragmatism meciul.

Experimentatul Claudio Pizzaro a inchis tabela cu un sut din afara careului de 16 metri, astfel ca Werder Bremen a obtinut dreptul de a evolua in grupele Ligii Campionior.

In alta ordine de idei, portughezii de la Sporting Braga s-au calificat, in premiera, in grupele celei mai importante competitii continentale, dupa ce au elmiminat pe FC Sevilla cu scorul general de 5-3.

Dupa 1-0 pe teren propriu, lusitanii au dat lovitura pe Sanchez Pizjuan, unde s-au impus cu 4-3, dupa ce in prima repriza au condus cu 2-0. Lima si-a trecut in cont un hattrick in minutele 58, 85 si 90.

Cu un jucator mai putin pe teren din minutul 76, cand Tarkhnishvili a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, Serifii din Tiraspol au sucombat pe teren propriu in fata elvetienilor de la FC Basel.

Gruparea din tara cantoanelor s-a impus cu 3-0, doua dintre goluri fiind reusite de Alexander Frei, in minutele 80 si 87. Marco Streller deschisese scorul in minutul 74. Basel castigase si mansa tur cu 1-0.

Hapoel Tel-Aviv este a doua echipa din Israel dupa Maccabi Haifa ajunsa in grupele Ligii Campionilor, formatia din tara sfanta eliminand in play off pe austriecii de la FC Salzburg, cu scorul general de 4-3. Dupa victoria din tur, 3-2, israelienii s-au multumit cu un 1-1 pe teren propriu smuls in minutul 90+2.

In cel mai dramatic meci al serii de marti, Anderlecht Bruxelles si Partizan Belgrad au oferit o lectie de daruire pana la ultima picatura de energie.

Cunoscuti pentru darzenia lor caracteristica, sarbii au trecut rapid peste rezultatul de 2-2 din tur si au condus cu 2-0 pe Constant van den Stock in urma reusitelor brazilianului Cleo.

Anderlecht a revenit prin Lukaku si Gillet, egaland intr-un interval de doar sapte minute. Pana la urma s-a ajuns in prelungiri si mai apoi la loviturile de departajare, unde Boussaoufa a ratat penaltyul decisiv pentru belgieni, trimitand pe Partizan in grupele Champions League.

Miercuri seara sunt programate celelalte cinci meciuri din play off, cap de afis fiind intalnirile Ajax-Dinamo Kiev si Tottenham-Young Boys Berna.