Zilina si Tottenham, in premiera, in grupele Champions League

Campioana Slovaciei, MSK Zilina, a reusit, miercuri seara, o calificare istorica in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a invins pe Sparta Praga cu scorul general de 3-0.

Chelsea v Liverpool
photo credit: toksuede

Dupa un neasteptat 2-0 obtinut in capitala Cehiei, Zilina s-a impus si pe teren propriu cu 1-0, unicul gol al meciului fiind reusit de Ceesay in minutul 18.

Sparta Praga a trecut pe langa egalare in minutul 54, cand Dubravka a aparat penaltyul transformat de KLadrubsky.

Echipa fondata in 1908 de cinci ori campioana a Slovaciei, MSK Zilina va evolua in premiera in grupele Ligii Campionilor, fiind a doua formatie slovaca dupa FC Kosice ajunsa in elita fotbalului continental.

Performanta formatiei din nordul Slovaciei este cu atat mai importanta, cu cat echipa a inceput competitia in turul doi preliminar, eliminand mai intai pe Birkirkara (Malta), 3-0 si 0-1, si mai apoi pe Litex Loveci (Bulgaria), 3-1 si 1-1.

Zilina s-a intalnit de doua ori cu echipe din Romania, mai intai in 1997 cand a pierdut 0-2 in fata Rapidului in Cupa Intertoto, si mai apoi in sezonul 2004/2005 cand a pierdut ambele manse in fata lui Dinamo, scoruri 0-1 si 0-1, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

O alta formatie care va juca in premiera in grupele Ligii Campionilor este gruparea londoneza Tottenham Hotspur, care a surclasat pe teren propriu pe Young Boys Berna, cu 4-0.

In tur tanara formatie din tara cantoanelor castigase cu 3-2, dupa ce la un moment dat avea avantaj de trei goluri pe tabela.

Presiunea tribunelor de pe White Hart Lane s-a dovedit insa prea greu de suportat pentru baietii tineri din Berna si dupa doar cinci minute inaltul Crouch deschidea scorul cu o lovitura de cap din sase metri.

Internationalul englez avea sa mai puncteze de alte doua ori, in minutele 61 si 78, ultima data din penalty. Defoe si-a trecut la randul sau numele pe lista marcatorilor.

Alte trei echie revin in grupele Ligii Campionilor, francezii de la Auxerre, olandezii de la Ajax Amsterdam si danezii de la FC Copenhaga.

Invinsa in turul din Rusia cu 1-0, Auxerre a gasit resursele pentru a se impune pe teren propriu, scor 2-0.

Dupa 1-1 in capitala Ucrainei, Ajax a trecut la limita pe ArenA de Dynamo Kiev, cu 2-1, revenind dupa sezoane bune in grupele celei mai importante intreceri de pe Batranul Continent.

Duelul nordic dintre FC Copenhaga si Rosenborg Trondheim a fost transat de gruparea daneza, desi scorul la general a fost egal 2-2. Diferenta a facut-o insa golul marcat de Copenhaga in deplasare si astfel echipa din capitala Danemarcei revine dupa patru ani in grupele Ligii Campionilor.

Echipele Sparta Praga, Young Boys Berna, Zenit Sankt Petersburg, Dynamo Kiev si Rosenborg Trondheim vor continu parcursul in Liga Europa.