Lancierii au tinut piept Milanului

Fostele campioane ale Europei, Ajax Amsterdam si AC Milan, au remizat, marti seara, scor 1-1 (1-1), intr-o partida contand pentru Grupa G a Ligii Campionilor. Gazdele au deschis scorul prin Mounir El Hamdaoui (min.23), pentru ca Milan sa egaleze prin golgeterul Zlatan Ibrahimovic (min.37). Robinho a ratat cea mai mare ocazie a inceputului de sezon, singur cu portarul Stekelenburg in prima repriza.

IMG_0545
photo credit: Shiratski

Inca o data in acest sezon, tehnicianul italian Massimiliano Allegri a schimbat primul unsprezece, Seedorf fiind trimis titular impotriva echipei de la care a plecat in fotbalul mare, in avanposturi fiind preferati Robinho si Ibrahimovic.

Lancierii au inceput mai bine si, cu sprijinul tribunelor, au masat Milanul in propriul careu, revenitul dupa suspendare Suarez fiind principalul pericol pentru poarta lui Abbiati.

Prima ocazie a Milanului a venit in minutul 15, cand sutul lui Robinho din unghi a fost retinut in doi timpi de Stekelenburg. Ajax a replicat imediat prin El Hamdaoui, sutul acestuia in forta din afara careului trecand pe langa poarta.

Suarez a iesit la rampa in minutul 18 cu un sut in bara, dar faza a fost anulata de semnalizarea corecta a arbitrului asistent, uruguayanul fiind surprins in offsaid.

Jocul a curs in continuare pe contre si Robinho l-a pus in pozitie de finalizare pe Flamini, mijlocasul urcat in careul olandez sutand insa in bratele lui Stekelenburg.

Gazdele au solicitat penalty in minutul 22 la caderea in careu a lui Suarez, acesta prabusindu-se prea usor intr-un duel aerian cu Zambrotta. Arbitrul german Brych a lasat corect jocul sa continue.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 23, cand defensiva Milanului a fost prinsa pe picior gresit la o incursiune pe stanga a lui Suarez. Acesta i-a trimis mingea printre picioare lui Nesta, pasandu-i mai apoi in centru lui El Hamdaoui, care a trimis violent sub transversala.

Cea mai mare ocazie a inceputului de meci i-a apartinut insa lui Robinho, atacantul brazilian al Milanului sutand, in minutul 30, pe langa poarta dupa ce a ramas singur singurel cu Stekelenburg. Faza poate fi folosita oricand in topurile televizate al celor mai mari ratari din fotbal.

Sapte minute mai tarziu ocazia a fost razbunata de Ibrahimovic, care a rupt plasa cu un sut in forta din cinci metri. A fost o faza rapida de contraatac a Milanului, cu Seedorf pasand ideal pentru reluarea atacantul suedez.

Partea secunda a inceput cu o ratare a milanezilor, Robinho sutand mult alaturi dupa ce a ramas in pozitie favorabila in marginea careului de 16 metri.

Ajax a facut pasul inapoi lasand initiativa constructiei pentru Milan. Astfel, ocaziile nu au intarziat sa apara la poarta olandeza, cea mai mare dintre acestea fiind ratata de Kevin Prince Boateng in minutul 83. Sutul acestuia din unghi lateral dreapta a fost scos in extremis de Stekelenburg de pe linia portii.

Acelasi jucator mai ratase o buna sansa de gol in minutul 70, cand a trimis peste poarta din 16 metri.

Moment emotionant in minutul 85, cand Seedorf i-a lasat locul in teren lui Abate. Mijlocasul olandez a fost aplaudat la scena deschisa de intrega ArenA.

Victorie scurta pentru Real Madrid la Auxerre

Real Madrid s-a instalat in fruntea clasamentului Grupei G, dupa victoria cu 1-0 obtinuta pe terenul lui Auxerre, noua lanterna rosie.

Unicul gol al meciului a fost marcat in minutul 81 de rezerva Angel Di Maria, acesta finalizand centrarea lui Alvaro cu un sut puternic, dupa ce preluase frumos cu pieptul.

Fundasul Pepe a fost aproape de un autogol cu un minut inaintea deschiderii scorului, acesta trimitand putin peste propria poarta centrarea lui Chafni.