Petrolul a zdrobit pe FC Arges

Gazarii defileaza prin seria de vest a Ligii 2, obtinand, sambata,  a cincea victorie consecutiva. Echipa pregatita de Valeriu Rachita a zdrovit pe FC Arges, cu 5-0, conducand in clasament cu un avans de patru puncte in fata celor de la Mioveni. Concordia Chiajna a invins la Navodari pe Sageata, scor 1-0, si a urcat astfel pe primul loc in seria de est cel putin pana la jocul Ceahlaul-Botosani programat duminica.

Seria de Est

Gloria Buzau – Astra II Giurgiu 0-0

Sageata Navodari – Concordia Chiajna 0-1

O vorba spune ca cine nu are batrani sa-si cumpere. Asa a facut Concordia Chiajna, echipa care l-a inregimentat pe Eugen Trica, jucator experimentat care a adus victoria la malul marii. Fostul craiovean a punctat decisiv in minutul 76 cu o lovitura de cap din centrarea lui Pana, reusita lui Trica echivaland cu urcarea Concordiei pe primul loc al clasamentului.

CF Braila – Delta Tulcea 2-3

Ploaie de goluri intre cele doua echipe dunarene, castig de cauza avand in cele din dormatia tulceana. Golgeterul Ciobanu si-a trecut in cont o dubla pentru oaspeti in minutele 30 si 77, Cretu marcand pentru 2-1 in minutul 67. Golurile gazdelor au fost marcate de Buca, minutele 65 si 75.

Dunarea Galati – FC Snagov 3-0

Oaspetii au rezistat mai bine de o ora la Galati, dar au primit nu mai putin de trei goluri intr-un interval de doar noua minute. Munteanu, Carjan si din nou acelasi Munteanu au adus victoria pentru echipa galateana.

Juventus Bucuresti – Farul Constanta 1-1

Campeanu a deschis scorul pentru marinari in minutul 35, profitand de o inexactitate a defensivei bucurestene, pentru ca formatia din cartierul Colentina sa egaleze prin Calintaru in minutul 60. Acesta a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Cretu.

CS Otopeni – Viitorul Constanta 2-1

Urciorul a mers de doua ori la apa pentru echipa patronata de Gheorghe Hagi, dar s-a spart la Otopeni. Constantenii au egalat de fiecare data in prelungiri la ultimele doua intalniri din campionat si au fost foarte aproape sa reuseasca al treilea 2-2 consecutiv la Otopeni, numai ca experimentatul Cristocea a trimis in bara o lovitura de la 11 metri primita innutul 90+2. Draghici a deschis scorul pentru gazde in minutul 30, iar Pantelie a egalat cu patru minute inaintea pauzei. Dedu a pus capul la o centrare pentru 2-1 in minutul 60.

Seria de Vest

Dacia Mioveni – CSM Ramnicu Valcea 1-0

Roberto Ayza a marcat in minutul 55 singurul gol al meciului care a deschis, vineri, etapa a 5-a, in urma acestui rezultat argesenii urcand pe locul secund in clasament.

ACU Arad – Minerul Lupeni 1-0

Gligor a centrat din corner in al patrulea minut de prelungiri si juniorul Dragos a reluat cu capul aducand victoria echipei sale. Start foarte bun de campionat pentru nou-promovata ACU Arad, care se pozitioneaza in partea superioara a ierarhiei.

Vointa Sibiu – Silvania Simleu 3-0

De un start excelent de sezon au parte si sibienii de la Vointa, care sunt pe cai mari dupa ce au eliminat Gaz Metan Medias din Cupa Romaniei. Nou-promovata din Sibiu a trecut la pas de Silvania prin dubla lui Negut si reusita lui Popa din finalul meciului, acumuland o zestre de 11 puncte prin care ocupa locul trei in clasamentul seriei de vest.

Ariesul Turda – Unirea Alba Iulia 0-0

Oaspetii au ratat o imensa sansa de a pleca invingatori de la Turda, Muresan nereusind sa-l invinga pe portarul Pampea intr-o faza de unu contra unu petrecuta in prelungirile partidei.

Petrolul Ploiesti – FC Arges 5-0

Mutat in esalonul secund, duelul de traditie dintre Petrolul si FC Arges a fost in realitate un simplu antrenament cu public pentru echipa ploiesteana. Desi eliminati din Cupa Romaniei cu un rezultat aspru, gazarii si-au vazut de treaba in liga secunda, administrand o usturatoare infrangere pitestenilor aflati intr-o degringolada evidenta. Benga a deschis scorul, iar Enescu, Budescu, Ene si Stoica au inchis tabela, cu mentiunea ca pentru Budescu a fost al cincilea gol in acest sezon.

Muresul Deva – Alro Slatina 1-1

Echipa de pe malul stang al Oltului a venit la Deva din postura de performera a saisprezecimilor Cupei Romaniei, faza a competitiei in care oamenii lui Corneliu Papura au mai pus o mana de paie pe focul aprins intre patronul vasluian Porumboiu si antrenorul Lopez Caro. Slatinenii au dominat asadar meciul, reusind in mod firesc deschiderea scorului. Era minutul 37 cand Anghelina a reluat pentru 1-0 centrarea lui Precup din corner. Devenii au restabilit egalitatea in partea secunda prin Bogman, finalul fiind unul extrem de tensionat. Gazdele au primit un penalty in chiar minutul 90, dar Tataru s-a remarcat la sutul lui Golgot reusind sa respinga.