Tenis

Ungur a reusit surpriza in fata lui Seppi

Fara doar si poate, Adrian Ungur tine in aceasta perioada capul de afis in tenisul masculin romanesc, dupa victoriile obtinute la Cupa Davis si, marti seara, in urma succesului de la Open Romania. Pitesteanul de 25 ani l-a avut in fata pe favoritul numarul  7, italianul Andreas Seppi, pe care l-a invins in trei seturi dupa doua ore si 34 de minute.

Adrian Ungur

Ungur s-a impus cu 3-6, 7-6 (8), 6-4, urmand a-l intalni in optimile de finala pe germanul Bjorn Phau.

Meciul a inceput bine pentru Ungur, jucatorul clasat in aceasta saptamana pe locul 142 ATP punandu-i probleme lui Seppi in primul game al acestuia la serviciu. O sansa break ratata de Ungur, care s-a intors in jocul imediat urmator impotriva jucatorului roman.

Italianul Seppi a izbutit break, distandu-se apoi la 3-0. Diferenta s-a pastrat pana la finalul setului si astfel semifinalistul de la Hamburg si Umag isi adjudeca primul act in doar 38 de minute.

Favoritul sapte a continuat jocul bun si in debutul setului al doilea, cand a castigat din nou pe serviciul lui Ungur. De aceasta favoritul publicului prezent pe Arena Centrala a revenit imediat, reusind rebreak-ul. In continuare cei jucatori au mers cap la cap pana in tie-break, unde Ungur a avut un start ca din tun castigand primele trei puncte.

Seppi nu s-a predat usor, restabilind egalitatea la patru, dupa care s-a intrat in prelungirile prelungirilor. In cele din urma Ungur a inchis setul cu 10-8, trimitand meciul in setul decisiv care s-a disputat integral in nocturna.

Echilibrul a dominat disputa celor doi pana in game-ul sase cand Seppi a ratat doua sanse de break la scorul de 3-2 in favoarea sa. Ungur s-a luptat admirabil pentru fiecare punct, reusind sa ramana in meci la fel ca in partida cu Giovanni Lapentti din prima zi a intalnirii de Cupa Davis cu Ecuador.

Mai mult decat atat, Ungur a izbutit break-ul in clasicul game sapte, pentru a-si ceda la randul sau serviciul intr-un final in care s-a jucat cu garda jos. Rebreak Ungur si 5-4 pe tabela, romanul avand sansa de a inchide meciul pe propriul serviciu. Ocazia nu a fost ratata si Adrian Ungur a obtinut calificarea intre cei mai buni 16 jucatori de la Bucuresti.