Chimistele au spart gheata in Europa

Echipa Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut, sambata seara, prima victorie in Grupa C a Ligii Campionilor, formatia pregatita de Peter Kovacs trecand, pe teren propriu, de gruparea franceza Toulon, cu 28-19 (15-9).

En 6 metros
photo credit: disgustipado

Meciul a fost in direct pe Onlinesport.ro

Declaratii | Ionela Stanca:Ne-am revenit dupa infrangerea cu Randers

Inceput lansat pentru Toulon, formatia franceza distantandu-se rapid la 2-0 in primul minut. Acesta a fost singurul moment al meciului cand reprezentantele Hexagonului s-au aflat la conducerea partidei.

Oltchim a revenit imediat si dupa alte doua minute tabela arata 4-2 pentru finalista Ligii Campionilor, Ionela Stanca si Valentina Ardean marcand fiecare cate doua goluri pe contraatac.

Jocul a inceput sa curga intr-o singura directie si dupa zece minute de la start campioanele Romaniei aveau 8-5 pe tabela.

Cristina Neagu si-a intrat in mana dupa minutul zece si interul nationalei Romaniei a marcat doua goluri consecutive cu aruncari de la noua metri, scorul devenind 10-4.

A fost momentul in care tehnicianul francez Vincent Thrierry a solicitat timp de odihna. La reluare Mwasesa a fost trimisa in centrul linie de atac si jucatoarea de culoare a scuturat plasa cu o aruncare in forta, bifand al treilea sau gol.

Oltchim a scapat fara gol pe timpul primei eliminari, Valeria Bese lasandu-si echipa in inferioritate numerica pentru un fault la Helgesson. Jucatoarea suedeza a ratat doua aruncari si Stanca a ajuns la cota patru reusite pe contraatac (11-5, min.17).

Peter Kovacs a trimis-o in teren, incepand cu minutul 20, si pe Roxana Han, jucatoarea care a marcat opt goluri in deplasarea de la Randers. Primul gol pentru Han nu a intarziat sa apara si Oltchim s-a distantat la 12-6 in minutul 22.

La cabine s-a intrat cu 15-9 in favoarea Oltchimului, ultimele zece minute ale partii inaugurale aducand alte doua goluri in dreptul congolezei Mwasesa si o reusita norocoasa din partea lui Gnabouyou.

Pentru formatia valceana au punctat Elisei, Neagu si Manea, primele doua cu executii superbe.

Kovacs a trimis-o in teren pe Patricia Vizitiu in debutul partii secunde, iar interul Oltchimului n-a avut nevoie de prea mult timp pentru a sparge gheata cu o aruncare in forta.

Valentina Elisei a ridicat scorul la 18-9 (min.35) si jocul a continuat sa curga intr-o singura directie.

Frantuzoaicele s-au apropiat la sase goluri in urma unui nou gol semnat de Mwasesa (18-12), dar la faza imediat urmatoare Cristina Neagu a catapultat o minge la vinclu, trecandu-si in cont al patrulea gol (19-12, min.39).

In minutul 46 s-a inregistrat cea mai mare diferenta de scor a meciului, bolta Valentinei Elisei ridicand scorul la 24-14. A fost al saselea gol pentru extrema stanga a Oltchimului.

Pana la final jocul a curs in aceeasi directie si Oltchim s-a impus detasat, cu 28-19, Elisei fiind golgetera meciului, cu sapte reusite. Au mai punctat Neagu si Stanca (ambele cu cinci goluri), Vizitiu (4 goluri, toate in repriza secunda), Han (3), Ozel si Nechita cu o reusita fiecare.

De la Toulon cea mai buna jucatoare a fost congoleza Mwasesa, care a incheiat meciul de la Ramnicu Valcea cu sase reusite in cont. Jucatoarea de origine romana Adina Maria Tuvene a evoluat putin in partea a doua, trecandu-si in cont trei goluri, toate din aruncari de la 7 metri.

Oltchim obtine primele doua puncte in Grupa C si egaleaza pe Randers, echipa in fata careia a pierdut in primul meci al sezonului.

Pentru formatia lui Peter Kovacs urmeaza cel mai important test de pana acum, Oltchim intalnind in deplasarea puternica formatie norvegiana Larvik, pe 23 octombrie, intr-o partida care va fi de asemenea in direct pe Onlinesport.ro