Inter-Tottenham, un meci absolut special

Meci nebun, miercuri seara, la Milano, intre Internazionale si Tottenham, gazdele impunandu-se cu 4-3 (4-0), dupa ce in primul sfert de ora marcasera de patru ori in poarta londonezilor. Finalul a apartinut oaspetilor, care au fost la un pas de o rasturnare istorica.

Luci a San Siro - 15 febbraio 2009
photo credit: batrax

Doar doua minute au asteptat suporterii interisti deschiderea scorului pe Giuseppe Meazza, campioana Europei perforand poarta lui Gomes prin insusi capitanul Javier Zanetti.

Acesta s-a infiltrat ideal in careul advers, finalizand cu sut la coltul lung, dupa o faza lucrata intr-o prima faza de Coutinho si Eto’o.

Forta ofensiva a gazdelor s-a vazut din nou pusa in practica dupa alte cinci minute, Biabiany obtinand o lovitura de la 11 metri intr-un duel unu contra unu cu portarul brazilian Gomes.

Aflat in postura de ultim aparator, goalkeeper-ul lui Tottenham a primit cartonas rosu, locul sau in poarta fiind luat de italianul Cudicini. Acesta nu a avut insa nicio sansa la transformarea lui Eto’o, camerunezul trimitand imparabil la semiinaltime pentru 2-0 in minutul 11.

Defensiva londonezilor a cedat din nou trei minute mai tarziu, cand sarbul Stankovic a marcat cu un sut de pe linia careului de 16 metri, faza la care Cudicini a fost prins pe calcaie.

Titular pe partea stanga a defensivei Interului, Chivu s-a remarcat in minutul 17 cand a primit un cartonas galben dupa un fault comis asupra lui Lennon.

Cudicini si-a facut cu adevarat simtita prezenta intre buturile lui Tottenham in minutul 25, cand a respins in extremis un sut expediat in forta de Stankovic.

Prima ocazie a oaspetilor la poarta lui Julio Cesar a venit in minutul 28, cand turnul de control Crouch a reluat defectuos cu capul din pozitie ideala, acesta demarcandu-se bine in careul mic interist.

Eto’o si-a trecut in cont dubla cu zece minute inaintea pauzei, cu un sut plasat din interiorul careului, defensiva lui Tottenham fiind prinsa din nou pe picior gresit.

Partea secunda a inceput bine pentru echipa lui Harry Redknapp, Tottenham reducand din diferenta prin fundasul stanga Bale. Acesta a avut o cursa fabuloasa in minutul 52, finalizand cu sut la coltul lung.

Inter a replicat sase minute mai tarziu prin Santon, sutul acestuia din marginea careului la coltul scurt fiind respins in corner de Cudicini.

Evolutia lui Chivu a luat sfarsit in minutul 62, internationalul roman lasandu-i locul in teren macedoneanului Pandev.

Desi in avantaj considerabil pe tabela, Inter nu a ridicat piciorul de pe acceleratie, tanarul Coutinho (18 ani) ratand o buna sansa de gol in minutul 64, cand a trimis putin pe langa poarta.

Acelasi Coutinho si-a trecut in cont un nou sut peste poarta in minutul 82, faza care nu anunta finalul de foc ce avea sa urmeze la poarta lui Julio Cesar.

Fundasul dreapta Bale a redus din diferenta in minutul 90, dupa o faza trasa la indigo cu cea din minutul 52. Patrundere pe stanga, cursa umar la umar cu Zanetti si sut la coltul lung.

Doua minute mai tarziu acelasi jucator realiza hattrick-ul, cu un sut din interiorul careului, faza care i-a adus in delir pe fanii veniti de la Londra.

Nu a mai fost timp pentru o mare surpriza, Inter tremurand serios pentru obtinerea victoriei, dupa ce in prima repriza jucatorii lui Rafa Benitez au zburdat pe teren.

In cealalta partida a Grupei A, Twente si Werder Bremen au remizat la Enschede, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate in ultimul sfert de ora.

Jenssen a deschis scorul pentru formatia olandeza in minutul 75, pentru ca Arnautovic sa egaleze cinci minute mai tarziu.