Milan fara replica in fata Realului

Derby-ul serii de marti in Liga Campionilor a fost transat de formatia Real Madrid, care s-a impus in fata italienilor de la AC Milan, cu 2-0 (2-0). Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate intr-un interval de doar doua minute, Ronaldo (min.13) si Ozil (min.14) scuturand plasa portii lui Amelia.

Albii au inceput mai bine jocul si, in minutul 7, Di Maria si-a incercat sutul de la distanta, mingea trecand peste poarta aparata de Amelia.

Real a continuat sa domine autoritar intalnirea, jocul de pase al madrilenilor sufocand echipa milaneza in propria jumatate.

Pe acest fond de dominare aproape totala, echipa lui Jose Mourinho a reusit deschiderea scorului prin Cristiano Ronaldo. Septarul portughez a spart gheata in acest sezon de Champions Leagu cu un sut din lovitura libera in minutul 13. Mingea trimisa de portughez a trecut prin zidul milanez si s-a oprit la coltul lung.

Madrilenii au continuat sa atace si dupa reluarea jocului de la centrul terenul, Mesut Ozil ridicand scorul la 2-0 dupa doar un minut. Mijlocasul german a reluat din interiorul careul, mingea intrand cu sansa in poarta oaspetilor dupa ce l-a lovit in cap pe Bonera.

Dupa un inceput foarte slab de partida, in care nu s-au intalnit de prea multe ori cu balonul si incursiunie in jumatatea adversa au putut fi numarate pe degetele de la o mana, Milan a iesit mai mult la joc dupa primirea celor doua goluri.

Mai intai Pirlo a avut o patrundere in careu, in minutul 25, intorcand balonul pentru Pato. Acesta nu a reusit sa reia decisiv, obtinand doar un corner.

Minutul 29 a adus cea mai mare ocazie pentru gruparea italiana, Pirlo scuturand transversala cu un sut in forta din lovitura libera. Cinci minute mai tarziu echipa lombarda a trecut din nou pe langa gol, Seedorf sutand in forta peste poarta, dupa ce s-a demarcat ideal in careul madrilen.

Dupa minute bune in care au lasat initiativa oamenilor lui Allegri, Real Madrid si-a facut din nou simtita prezenta la poarta adversa prin Ronaldo. Acesta a sutat frumos din voleu in minutul 37, mingea care cauta coltul scurt fiind scoasa in corner de Amelia.

Ultima ocazie a primei reprize a apartinut tot gazdelor, Di Maria fiind blocat providential in fata portii de Gattuso, mijlocasul italian aruncandu-se ca la hochei in calea mingii.

In partea secunda cei care au controlat mai mult jocul au fost tot elevii lui Mourinho, acestia reusind sa-i tina departe pe milanezi de poarta lui Casillas cu o asezare foarte avansata.

Ocaziile nu au intarziat sa apara, Higuain reluand cu capul in minutul 52, dar Amelia a retinut de la radacina barei. Cinci minute mai tarziu acelasi jucator argentinian apare la finalizare, dar rateaza de putin intalnirea cu mingea centrata de Di Maria.

Ronaldo a avut o noua sansa de gol din lovitura libera in minutul 76, dar sutul sau a fost deviat de zidul milanez pana la Pepe, care a reluat pe langa poarta.

Jocul ofensiv al Milanului a cunoscut o usoara revigorare incepand cu minutul 78, cand Inzaghi, spaima lui Mourinho, a intrat in locul inexistentului Pato.

Pirlo a executat o lovitura libera periculos in minutul 82, dar Boateng a reluat cu capul in plasa laterala.

Introdus si el pe finalul meciului, Robinho a fost foarte aproape de a marca impotriva echipei care l-a adus in Europa, sutul micutului brazilian fiind respins acrobatic de Casillas.

S-a terminat 2-0 pentru Real Madrid, formatie care conduce autoritar Grupa G, cu punctaj maxim si fara gol primit. Milan a fost egalata la puncte de Ajax, echipa care a revenit astfel in lupta pentru calificarea in optimi. Auxerre detine lanterna rosie fara niciun punct.

Real Madrid: Casillas; Arbeloa, Pepe, Carvalho, Marcelo; Khedira, Xabi Alonso; Cristiano Ronaldo, Ozil (L. Diarra 82), Di Maria (Granero 87); Higuain (Benzema 89).

Milan: Amelia; Zambrotta, Nesta, Bonera, Antonini; Gattuso (Boateng 58), Pirlo, Seedorf; Ronaldinho (Robinho 70); Ibrahimovic, Pato (Inzaghi 78).

Ajax bate Auxerre si revine in carti

In cealalta partida a Grupei G, lancierii de la Ajax au obtinut prima victorie in acest sezon de Champions League, invingand formatia franceza AJ Auxerre, scor 2-1, intr-un meci disputat pe Amsterdam ArenA.

De Zeeuw a deschis scorul cu un sut de zile mari de la 20 metri in minutul 7, dupa care uruguayanul Suarez a adus Ajax la adapostul a doua goluri, cu o reusita in minutul 41.

Francezii au revenit in joc la zece minute dupa pauza, Birsa transformand o lovitura libera dupa ce Ooijer l-a faultat in apropierea careului pe Oliech in minutul 60.