Barcelona a dat Realului o mana de goluri

Campioana FC Barcelona si-a dovedit o data in plus suprematia in duelul gigantic cu Real Madrid, de aceasta data jucatorii catalani administrand un usturator 5-0 marilor rivali din capitala Spaniei. Xavi a deschis scorul in minutul 10, scorul pauzei fiind stabilit zece minute mai tarziu de Pedro. In partea secunda au mai punctat Villa de doua ori si Jeffren in minutul 90. ‘Albii’ au facut cu greu fata umilintei de pe Nou Camp, cedand nervos in finalul partidei. Sergio Ramos a primit rosu direct dupa ce l-a faultat dur pe Massi si l-a busculat pe Puyol.

Barça - Madrid, Camp Nou, Barcelona
Creative Commons License photo credit: MontanNito

Dupa returul semifinalei Ligii Campionilor disputat sezonul trecut intre Barcelona si Inter Milano, Jose Mourinho declara ca le-a dat special mingea catalanilor pentru a vedea ce pot face cu ea. Barcelona a ratat atunci calificarea in marea finala, dupa un asediu continuu la poarta italiana.

Din nou, luni seara, ‘The Special One’ a aplicat aceeasi tactica pe Nou Camp, numai ca de aceasta data baietii lui Pep Guardiola i-au administrat portughezului una dintre cele mai grele infrangeri din cariera de antrenor.

Inca din primul minut jucatorii blaugrana au luat cu asalt poarta lui Casillas, jocul debordant de pase punandu-i in reale dificultati pe madrileni. Doua pase care l-au cautat pe Villa in careu si deja apareau primele semne ale unei ofensive sustinute.

Prima ocazie mare i-a apartinut lui Messi, acesta trimitand in bara o minge care a cautat coltul lung. Ar fi fost un gol de generic intr-o partida de referinta pentru fotbalul mondial.

Barcelona a deschis scorul in minutul 10 pe fondul unei presiuni sufocante la poarta adversa. Iniesta l-a gasit ideal in careu pe Xavi cu o pasa in diagonala, iar acesta a inaltat balonul pentru un Casillas victima sigura.

Real a replicat dupa doar trei minute prin Di Maria, argentinianul trimitand in Valdes dupa o faza rapida de atac.

Cu o posesie zdrobitoare (75 % dupa primul sfert de ora) si un joc incantator de pase, Barcelona si-a majorat avantajul in minutul 20, cand Pedro a aparut la finalizare in fata portii, finalizand pasa la intalnire trimisa de Villa.

Cap de afis din partea Realului pentru aceasta partida, Cristiano Ronaldo a avut o evolutie stearsa in prima jumatate de ora, dar s-a remarcat in minutul 32 cu un gest deplasat. Aflat in cautarea balonului care in acel moment se afla in mana lui Guardiola, septarul din echipa madrilena l-a impins pe antrenorul Barcelonei cu o miscare golaneasca. Publicul a explodat in acel moment, portughezul fiind acompaniat in continuare de un cor de fluieraturi la fiecare atingere de balon care a urmat.

Partea secunda a debutat cu echipa gazda accelerand din nou jocul, sutul lui Villa din minutul 48 fiind blocat in ultimul moment. A fost semnalul dat de atacantul venit in vara de la Valencia, care avea sa puncteze de doua ori in minutele 55 si 58.

Mai intai Messi a trimis o pasa printre fundasii adversi, Villa a castigat duelul cu Pepe si a trimis pentru 3-0 fara a-i lasa nicio speranta lui Casillas.

Nici nu s-au dezmeticit bine jucatorii Realului dupa ultima lovitura incasata, ca acelasi ager jucator Villa a mai punctat o data. Scapat singur pe partea stanga, internationalul iberic a trimis de la aproximativ 16 metri printre picioarele lui Casillas, mingea intrand fara probleme in poarta.

Finalul i-a gasit pe jucatorii madrileni in culmea unei crize colective de nervi, in timp ce Mourinho asista ca o stana de piatra la umilinta incasata din partea magicienilor Barcelonei.

Carvalho, Ramos si Khedira au incasat galbene pentru intrari dure in intervalul minutelor 72-76, dar chiar si asa catalanii nu au renuntat la jocul halucinant de pase.

Intrat in teren in minutul 80, Jeffren nu a avut nevoie decat de 120 de secunde pentru a-si trece numele pe lista marcatorilor, finalizand din careul mic pasa magistrala trimisa de Bojan din partea dreapta.

Umilinta maxima nu a mai fost suportata de Sergio Ramos, care a plecat mai devreme la cabine, dupa ce intr-o prima faza l-a cosit pe Messi cu o intrare grosolana, pentru ca mai apoi sa-l imbranceasca pe Puyol.

O victorie clara pentru Barcelona, singura formatie care a dictat ritmul pe Nou Camp, si peste 100.000 de spectatori in delir dupa 90 de minute de inalta tinuta fotbalistica.

Barcelona urca pe primul loc in clasament dupa acest succes, avand un avans de doua puncte in fata Realului.