Tenis

Federer a facut spectacol sub privirile lui O’Sullivan si Maradona

Intr-o reeditare a finalei Turneului Campionilor din 2007, Roger Federer l-a invins, duminica seara, pe David Ferrer, cu 6-1, 6-4, intr-o partida contand pentru Grupa B a ATP World Tour Finals de la Londra.

Federer
photo credit: Daryl Sim

Fostul lider mondial a controlat intalnirea de la inceput si pana la sfarsit, obtinand in cele din urma a 11-a victorie consecutiva in disputele cu Ferrer, jucator aflat doar pentru a doua oara in cariera la turneul de final al sezonului.

Cei aproape 18.000 de spectatori prezenti in tribunele impunatoarei O2 Arena din Londra au asistat in primul set la un joc care a curs practic intr-o singura directie, Federer dominandu-si autoritar adversarul.

Break-urile au curs unul dupa altul in dreptul elvetianului si in cele din urma Federer si-a adjudecat setul cu 6-1.

Ferrer s-a aflat pentru prima data la conducere in debutul actului al doilea, dupa ce in primul set Federer a castigat 70 la suta din punctele jucate cu prima minge de serviciu.

Numarul doi mondial a rupt echilibrul in jocul cinci, cand l-a fortat pe Ferrer sa trimita cu dreapta in afara terenului.

Spaniolul de 28 ani a fost foarte aproape de a reechilibra disputa in jocul imediat urmator, cand a irosit mai multe sanse de break pe serviciul lui Federer, detinatorul celor 16 titluri de Mare Slem intrebuintandu-se serios pentru a face 4-2 pe tabela.

In cele din urma game-ul sase s-a dovedit a fi decisiv in economia meciului si Federer a incheiat partida cu 6-4, obtinand a 30-a victorie in 37 de meciuri la Turneul Campionilor.

Prezent pentru a noua oara consecutiv la turneul de final al sezonului, Federer are in palmares patru titluri obtinute in 2003, 2004, 2006 si 2007, ratand o singura data in opt ani prezenta in semifinale.

La meciul din O2 Arena ua asistat, printre altii, jucatorul englez de snooker Ronnie O’Sullivan, de trei ori campion mondial in cariera, si Diego Armando Maradona, legendarul fotbalist argentinian considerat de multi cel mai bun jucator al tuturor timpurilor.

Luni sunt programate meciuri din Grupa A, in competitie intrand liderul mondial Rafael Nadal. Ziua este deschisa de intalnirea Novak Djokovic-Tomas Berdych (16:00), pentru ca Nadal sa-l intalneasca pe americanul Andy Roddick de la ora 22.