Ibrahimovic si Ronaldinho duc Milanul in optimile Ligii Campionilor

Khedira con Ronaldinho
Creative Commons License photo credit: Jan S0L0

AC Milan a trecut cu bine de testul numit Auxerre, formatia italiana impunandu-se cu 2-0 pe terenul gruparii din Hexagon, succesul fiind sinonim cu obtinerea calificarii in optimile de finala.

Fara Pirlo, Pato, Inzaghi si Oddo, toti accidentati, Milan a avut prima sansa de gol prin Robinho, insa acesta a trimis peste poarta. Auxerre a replicat prin Dudka, dar Abbiati a fost la post, reusind sa respinga.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut insa lui Seedorf, sutul tehnicului mijlocas olandez trecand in minutul 22 putin peste poarta lui Sorin.

Gazdele au solicitat lovitura de la 11 metri la o faza in care mingea la lovit in umar pe Nesta, centralul intalnirii, Skomina din Slovenia, lasand jocul sa continue.

O alta mare ocazie a fost irosita in minutul 38, cand Gattuso a interceptat o minge de la Coulibaly in marginea careului advers, dar mijlocasul italian si-a aratat limitele la finalizare trimitand mult peste poarta.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 64, cand Ibrahimovic a iesit din nou la rampa fructificand prima sa sansa reala de gol. Mingea a ajuns cu sansa la atacantul suedez dupa o deviere a lui Dudka, iar Zlatan nu l-a iertat pe Sorin din interiorul careului, trimitand o ghiulea din 16 metri sub bara.

Lasat in afara primului unsprezece pentru a cincea partida consecutiva, brazilianul Ronaldinho a fost introdus in minutul 85 in locul lui Ibrahimovic si dintosul s-a revansat in fata antrenorului Massimiliano Allegri.

Faza a fost creata de Robinho pe dreapta, micutul atacant scotand din schema doi aparatori adversi, pentru a centra decisiv pentru reluarea lui Ronaldinho.

In cealalta partida a grupei, Real Madrid a umilit, in deplasare, pe Ajax Amsterdam, cu 4-0.

Titularizat in atac de Jose Mourinho, francezul Benzema a deschis scorul in minutul 36, pentru ca Arbeloa sa stabileasca rezultatul pauzei in minutul 44.

Cristiano Ronaldo s-a remarcat cu doua reusite, in minutul 70, respectiv 81, ultimul gol fiind marcat din penalty, astfel ca Real Madrid a scos pe Ajax din cursa pentru optimile de finala.

25/09/2010, Металлист - Шахтер - 1:2 Мирча Луческу
Creative Commons License photo credit: A.Osipov

Mircea Lucescu i-a luat fata lui Arsene Wenger

Formatia ucraineana Sahtior Donetk s-a impus, marti seara, de o maniera categorica in meciul disputat, in deplasare, cu Partizan Belgrad, scor 3-0, urcand la sefia Grupei H, dupa ce Arsenal a sucombat pe terenul revelatiei Sporting Braga.

In fata a 20.000 de suporteri sarbi fanatici, Partizan a inceput in forta si dupa doar cateva minute capitanul Krstajic a fost aproape de a deschide scorul.

Un aparator de la Sahtior a pastrat tabela imaculata, pentru ca doua minute mai tarziu brazilianul Cleo sa-si treaca si el in cont o mare ocazie.

Cu o tactica marca ‘Lucescu’, Sahtior a jucat pragmatic lovind decisiv in minutul 52 prin Stepanenko, acesta scuturand plasa dupa o respingere nefericita a gazdelor in urma unui corner.

Jadson a dublat avantajul ‘minerilor’ dupa alte sapte minute, finalizand perfect centrarea lui Srna.

Golul de 3-0 a fost suta la suta opera brazilienilor, Willian pasand ideal pentru Edoardo, jucator intrat in partea secunda, mai precis in minutul 62, golul fiind marcat sase minute mai tarziu.

Umiliti in meciul tur de pe Emirates, scor 0-6, portughezii de la Sporting Braga si-au luat o meritata revansa in fata tunarilor de la Arsenal, in fata carora s-au impus cu 2-0.

Matheus a punctat in ultimele sapte minute, aducand Braga la egaliate in clasament cu Sahtior si Arsenal.

Ultima etapa a Grupei H propune, pe 8 decembrie, intalnirile Sahtior-Braga si Arsenal-Partizan, londonezii avand cele mai mari sanse la o calificare facila, in timp ce Mircea Lucescu si jucatorii sai au de partea lor avantajul terenului propriu in disputa cu Sporting.