Mourinho a scapat la limita de prima infrangere pe banca Realului

Echipele AC Milan si Real Madrid au remizat, miercuri seara, scor 2-2 (0-1), pe San Siro din Milano, intr-o partida contand pentru Grupa G a Ligii Campionilor. Higuain a deschis scorul pentru formatia iberica in ultimele secvente ale primei reprize, pentru ca batranul vulpoi Pippo Inzaghi sa intoarca rezultatul in doar zece minute din partea secunda. Scorul final a fost stabilit de Pedro Leon in minutul 93.

Kickoff: AC Milan hosts Parma
photo credit: kyle simourd

Madrilenii au dominat usor inceputul meciului, dar prima ocazie cu adevarat importanta le-a apartinut rossonerilor, Ibrahimovic nereusind sa-l invinga pe Casillas in minutul 23 din pasa lui Boateng.

Atacantul suedez a trecut din nou aproape de a deschide scorul in minutul 36, cand a lobat mingea peste un Casillas prins iesit de pe linia portii, dar mingea a trecut peste poarta goala.

Real a deschis scorul in ultimele secunde ale primei reprize, cand Higuain s-a trezit singur cu mingea in careul milanez si lui Abbiati nu i-a mai ramas decat sa scoata mingea din plasa.

Partea secunda a inceput bine pentru echipa lui Jose Mourinho, un personaj primit cu maxima ostilitate de fanii Milanului. Ronaldo si-a incercat sutul de la distanta, dar Abbiati a stat bine pe picioare si a retinut.

Ca o curiozitate, Milan a beneficiat de prima lovitura de la colt abia in minutul 53, pentru ca formatia lui Massimilano Allegri sa primeasca o importanta gura de oxigen sase minute mai tarziu cand Filippo Inzaghi si-a facut aparitia pe teren.

Super Pippo si-a facut o data in plus datoria pentru ‘diavolul milanez’ marcand de doua ori in minutele 58 si 68. Astfel, atacantul de 37 ani a ajuns la cota 125 de goluri marcate in tricoul Milanului.

Cand suporterii gazdelor cantau deja victoria celebrand prima infrangere a lui Mourinho pe banca Realului, rezerva Pedro Leon a trimis printre mainile lui Abbiati pentru un 2-2 care confirma norocul proverbial de care se bucura tehniaicul lusitan.

Milan: Abbiati; Abate, Nesta, Thiago Silva, Zambrotta; Boateng, Pirlo, Gattuso (Seedorf 84); Ronaldinho (Inzaghi 59); Pato (Ambrosini 72), Ibrahimovic

Real Madrid: Casillas; Sergio Ramos, Pepe (Pedro Leon 80), Carvalho, Marcelo; Xabi Alonso, Khedira; Cristiano Ronaldo, Ozil (Raul Albiol 94), Di Maria; Higuain (Benzema 73)

In cealalta partida a grupei, Auxerre a obtinut prima victorie, invingand pe Ajax Amsterdam, cu 2-1. Sammartino a deschis scorul pentru gazde in minutul 8, pentru ca Alderweireld sa egaleze pentru lancieri in minutul 78.

Patru minute mai tarziu Langil puncta decisiv pastrand cele trei puncte in Hexagon. In urma acestui rezultat Auxerre revine cu sanse reale in lupta pentru calificarea in optimi.

Lucescu si-a luat revansa in fata lui Wenger

Dupa umilinta suferita in urma cu doua saptamani pe Emirates din Londra, unde Sahtior a fost calcata in picioare de trupa de pusti a lui Arsene Wenger, de aceasta data ‘minerii’ din Donetk pregatiti de Mircea Lucescu au obtinut o victorie vitala in ecuatia calificarii in optimi.

Sahtior s-a impus cu 2-1, dar cei care au deschis scorul au fost tunarii, Walcott deschizand scorul inca din minutul 10.

Gazdele au egalat cu sansa, dupa ce lovitura de cap a lui Chygrynskiy a fost deviata in propria poarta de tanarul Eastmond (19 ani).

Fostul tunar Eduardo a stabilit scorul final, marcand impotriva fostei sale echipe.

In cealalta partida a Grupei H, Sporting Braga s-a impus cu 1-0 pe terenul sarbilor de la Partizan Belgrad, lusitanii pastrandu-se in cursa pentru optimi. Unicul gol al meciului a fost marcat de Moises in minutul 36.