Tenis

Murray si-a incantat fanii in primul meci la Turneul Campionilor

Britanicul Andy Murray nu i-a lasat nicio sansa suedezului Robin Soderling, duminica dupa-amiaza, in prima partida a Grupei B la Turneul Campionilor gazduit Londra, invingandu-l pe numarul patru mondial cu 6-2, 6-4.

Andy Murray at Wimbledon
photo credit: Not enough megapixels

Echilibrul meciului din O2 Arena s-a rupt extrem de devreme, Murray reusind un prim break in jocul trei, dupa ce Soderling a revenit de la 0-40, fara insa a mai putea evita desprinderea scotianului.

Murray, 23 ani, s-a distantat la 3-1 si 4-2, pentru ca in jocul sapte sa mai castige o data pe serviciul adversarului lui, Soderling fiind macinat de reverul taiat trimis de favoritul publicului local.

Astfel, in mai putin de jumatate de ora de la primul serviciu, Andy Murray isi adjudeca primul set cu 6-2.

Actul secund a fost mult mai echilibrat, Soderling ridicandu-si nivelul jocului in fata unui oponent care a evoluat aproape fara greseala.

Cei doi jucatori au mers cap la cap pana in clasicul game sapte, unde Murray a izbutit break-ul decisiv pentru soarta setului si implicit a meciului.

Soderling a contribuit si el la reusita lui Murray, facandu-i cadou scotianul un punct cu o dubla greseala in cel mai nefericit moment cu putinta.

Murray a fost de neoprit pana la final si astfel numarul cinci mondial a debutat cu o victorie solida la editia din acest an a ATP World Tour Finals din O2 Arena.

Pentru Murray a fost a treia victorie in cinci confruntari directe cu Soderling si prima in fata suedezului dupa doua infrangeri consecutive suferite in acest an in sferturi la Memphis si Indian Wells.

Murray este prezent pentru al treilea an consecutiv la Turneul Campionilor, unde a obtinut pana acum sase victorii in opt meciuri.