Romania merge la Cupa Mondiala de rugby

Pentru a saptea oara consecutiv stejarii vor juca in elita mondiala a sportului cu mingea ovala.

p9274187
photo credit: hr.icio

Nationala de rugby a Romaniei a obtinut, sambata, a saptea calificare consecutiva la Cupa Mondiala, stejarii invingand reprezentativa Uruguayului, cu 39-12 (21-0), in mansa retur a meciului de baraj dintre cele doua selectionate.

Meciul programat pe stadionul Arcul de Triumf a pornit de la rezultatul de egalitate inregistrat in tur, scor 21-21. Romania nu a lipsit niciodata de la marea intrecere a rugbyului mondial si nu o va face nici la editia organizata, in 2011, in Noua Zeelanda unde in 1987 a inceput povestea trofeului Webb Ellis.

Onlinesport.ro a transmis meciul in direct barajul dintre Romania si Uruguay.

Stejarii vor face parte din Grupa B a Cupei Mondiale, urmand a da piept in Noua Zeelanda cu puternicele echipe ale Angliei, Argentinei, Scotiei si Georgiei, mai vechea noastra cunostinta din Cupa Europeana a Natiunilor.

Pana la marile confruntari din emisfera sudica, tricolorii aveau nevoie de o victorie chiar si la un punct diferenta in fata Uruguayului, echipa in fata careia nu au reusit decat o remiza in turul de la Montevideo (21-21).

Impulsionati de peste 5.000 de suporteri fantastici care au luat cu asalt cocheta arena Arcul de Triumf din Bucuresti, rugbystii romani au inceput in forta meciul si deja in minutul 2 obtineau o prima lovitura de pedeapsa in jumatatea adversa. Danut Dumbrava a ratat transformarea si astfel tabela a ramas imaculata.

Atacurile stejarilor au continuat si in minutul 10 a fost reusit primul eseu al meciului. Gal a patruns in forta si cu greu a fost oprit de aparatorii sud-americani dincolo de linia de tinta. De aceasta data Dumbrava a reusit transformare si scorul devenea 7-0 (min.11).

Luati tare de jucatorii condusi din teren de capitanul Sorin Socol, uruguayenii au gresit din ce in ce mai mult in propria jumatate, astfel ca centraul Alain Rolland a fost nevoit sa dicteze eseu de penalizare in minutul 13.

Ofensiva sustinuta a stejarilor nu s-a oprit si in minutul 25 scorul devenea 21-0. Din nou pachetul de inaintare a facut diferenta si Alexandru Manta a culcat balonul in terenul de tinta uruguayan spre bucuria suporterilor romani.

Acesta avea sa fie si scorul pauzei, dupa ce sud-americanii au avut doua atacuri mai consistene in prima parte a mitanului inaugural. Stejarii au stat bine pe picioare in propriul 22, reusind sa indeparteze de fiecare data balonul prin degajari lungi in cealalta jumatate.

Partea secunda a inceput din nou bine pentru tricolori, Dumbrava transformand o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala pentru 24-0.

Profitand de un scurt moment de relaxare in jocul echipei Romaniei, uruguayenii au marcat primele lor puncte in minutul 57, Martin Crosa patrunzand usor spre butul nostru.

Romania a replicat dupa doar opt minute, cand Valentin Calafeteanu a fost deschis ideal pe trei sferturi, acesta reusind incercarea aproape de fanionul de la coltul terenului.

Ultimele zece minute s-au jucat cu garda jos, ambele formatii mai reusind cate un eseu. Mai intai au punctat uruguayenii prin Ivo Dugonjic, jucator intrat in partea secunda (min.71), pentru ca Madalin Lemnaru sa-si treaca numele pe lista marcatorilor la prima atingere de balon (min.75).

Tabela a fost inchisa in chiar ultimul minut de Dumbrava, care a tranformat o noua lovitura de pedeapsa pentru un 39-12 care a consfintit calificarea stejarilor la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda, a saptea la rand.

Romania nu a lipsit niciodata de la marea intrecere a rugbyului mondial, deschizand balul in 1987 tot pe pamant neo-zeelandez alaturi de marile forte ale sportului cu balonul oval.

Romania: 15. Iulian Dumitras – 14. Catalin Nicolae, 13. Casba Gal, 12. Ionut Dimofte, 11. Catalin Fercu – 10. Danut Dimbrava, 9. Lucian Sirbu – 8. Alex Manta, 7. Ovidiu Tonita, 6. Daniel Carpo – 5. Cristi Petre, 4. Sorin Socol – 3. Mihai Lazar, 2. Marius Tincu, 1. Bogdan Balan

Rezerve: 16. Cezar Popescu, 17. Dragos Dima, 18. Vali Ursache, 19. Stelian Burcea, 20. Vali Calafeteanu, 21. Ionel Cazan, 22. Madalin Lemnaru.