Rooney revine cu gol la Manchester United

Manchester United v Celtic
Creative Commons License photo credit: toksuede

Batalia britanica dintre Glasgow Rangers si Manchester United a fost transata de gruparea engleza printr-un penalty transformat de Wayne Rooney in minutul 87.

Revenit in echipa lui Sir Alex Ferguson dupa o perioada de inactivitate determinata de o accidentare, Rooney a bifat toate minutele partidei de pe Ibrox Park.

United a dominat inceputul meciului din punct de vedere al posesiei, iar Rooney a ratat prima mare ocazie, trimitand cu capul in bara.

Gazdele au replicat prin Miller si Broadfoot, insa de fiecare data mingea a ocolit spatiul portii.

In partea secunda, Rooney a exersat si rolul de servant, pasandu-i ideal lui Carrick, insa acesta a trimis in portarul McGregor.

Cand toata lumea parea impacata cu rezultatul de 0-0 inregistrat pe tabela, Naismith a intervenit neglijent in careu asupra lui Fabio si centralul Busacca a indicat punctul cu var de la 11 metri.

Rooney a luat balonul si a transformat precis, spre incantarea managerului Ferguson: “I-a trebuit mult curaj sa execute acest penalty. A fost o seara grea, in care a ratat cateva bune sanse, dar suntem bucurosi pentru el”.

Manchester United conduce Grupa C si are nevoie doar de o remiza in ultimul meci cu Valencia pentru a merge in optimi de pe primul loc.

In cealalta partida a grupei, Valencia a defilat in fata turcilor de la Bursaspor, pe care i-a spulberat cu 6-1.

Golurile ‘liliecilor’ au fost marcate de Juan Mata ’17-pen, Roberto Soldado ’21, ’55, Aritz Aduriz’ 30, Joaquin ’37 si Alejandro Dominguez ’78, in timp ce reusita de onoare a oaspetilor a fost reusita de Batalla ’69.

Deac, introdus cinci minute in meciul Schalke-Lyon

Mijlocasul roman Ciprian Deac a prins pe teren ultimele cinci minute ale meciului Schalke 04-Olympique Lyon, disputat miercuri seara, in etapa a 5-a a Grupei B din Liga Campionilor.

Deac i-a luat locul lui Jurado la scorul de 2-0 pentru formatia sa, in final Schalke impunandu-se cu 3-0.

Farfan a deschis scorul in minutul 14, pentru ca Huntelaar sa-si treaca in cont o dubla in minutele 20 si 89.

Ambele echipe s-au calificat in optimile de finala cu o etapa inaintea terminarii fazei grupelor.

Formatia franceza l-a pierdut pe internationalul Gourcuff, acesta parasind terenul accidentat in minutul 59.

In cealalta partida a grupei, Hapoel Tel-Aviv s-a impus pe teren propriu in fata lusitanilor de la Benfica Lisabona, scor 3-0. Zahavi a reusit o dubla in minutele 24 si 90+2, al treilea gol fiind marcat de Douglas da Silva in minutul 74.