Totenham a castigat pe terenul lui Arsenal dupa 17 ani

Adebayor
Creative Commons License photo credit: wonker

Meci de cinci stele, sambata dupa amiaza, pe Emirates, in etapa a 14-a din Premier League, intre Arsenal si Tottenham, marile rivale din nordul Londrei. Tunarii au condus cu 2-0 la pauza, dar dar la final cei de la Tottenham au celebrat victoria, scor 3-2, dupa o parte secunda fabuloasa.

Gazdele au deschis scorul dupa doar 9 minute prin francezul Samir Nasri. Scapat la limita offsaidului, acesta a profitat de interventia gresita a portarului Gomes si, chiar daca a intrat intr-un inchis, a izbutit o finalizare pretentioasa.

Arsenal a facut 2-0 in minutul 27, cand Chamakh a reluat din interiorul careului centrarea venita de pe stanga de la Arshavin.

Cu spatele la zid dupa o prima repriza modesta, jucatorii lui Harry Redknapp au iesit de la cabine cu o alta viziune asupra jocului si Bale a dat semnalul revenirii in minutul 50.

Cel mai curtat mijlocas lateral din lume in acest moment a reluat din centrul careului pasa venita de la Van der Vaart.

Jucatorul olandez s-a aflat la originea penaltyului obtinut in minutul 67, cand mingea sutata de acesta din lovitura libera a fost deviata cu mana in propriul careu de Fabregas.

Acelasi Van der Vaart a transformat cu sange rece pentru un 2-2 putin sperat la pauza.

Oaspetii de la Tottenham au dat lovitura cu cinci minute inaintea finalului, cand fundasul central Kaboul a reluat cu capul o centrare venita de la acelasi Van der Vaart, fara doar si poate jucatorul meciului.

Intorsatura scorului l-a scos din minti pe managerul gazdelor Arsene Wenger, tehnicianul francez suferind o criza de nervi pe banca tunarilor, o sticla de apa trantita violent de pamant fiind tinta frustrarii sale,

Tottenham a urcat pe cinci in urma acestui succes, acumuland 22 de puncte, in timp ce Arsenal ramane pe locul secund, cu 26 de puncte, cu doua mai putine decat liderul Chelsea, care intalneste in deplasare pe Birmingham City.